Yıldızların Altında Kaybolan Mıncır’ın Masalı

Yıldızların Altında Kaybolan Mıncır’ın Masalı

Mayıs 1, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde pembe panjurları olan, tatlı bir evin bahçesinde yaşayan kedi varmış. Bu kedinin adı Mıncır mış. Mıncır’ın bahçede çok güzel bir yuvası varmış. Her gece yuvanın önüne yatıp yıldızları izlermiş. En parlak yıldız olan Sirius’a da hayranlık duyarmış.

Mıncır, diğer gecelerde olduğu gibi o gece de yuvasının önüne uzanmış ve yıldızları izlemeye başlamış. Yıldızların parıltısında hayal dünyasına dalan Mıncır’ın birden aklına bir fikir gelmiş “Yıldızları takip etmek!” Hemen ayaklanmış ve bahçe duvarından atlayıp yıldızlara bakarak yürümeye başlamış. Nereye gittiğini bilmeden saatlerce yürümüş. En sonunda yorulunca yuvasına dönmek istemiş ama nerden gittiğine bakmadığı için doğru yolu düşünmeye başlamış. O an tekrardan gökyüzüne bakmış ve yıldızlar ona yardım etmek için bekliyorlarmış. Hepsi Mıncır’ın yuvasına doğru tek tek parlamaya başlamışlar. Ve en sonunda Mıncır, Sirius yıldızının olduğu yere ulaşmış. Buradan sonra evinin yolunu kolaylıkla bulabileceğini düşünüyormuş. O sırada karşısında küçük bir köpek yavrusu çıkmış. Mıncır yavru köpeğin korku dolu gözlerini görünce “Neden bu kadar korkuyorsun?” diye sormuş. Yavru köpek “Bir ateş böceğinin peşinde koşarken annemin yanından ayrılmış bulundum ve nasıl geri döneceğimi bilmiyorum” demiş. Mıncır “Korkma, bende bu gece yolumu kaybettim ama yıldızlar sayesinde yönümü buldum. Sende şimdi yıldızları takip et ve annene kavuş” demiş.

Yıldızların Altında Kaybolan Mıncır’ın Masalı

Yıldızlar bu sefer de kaybolan yavru köpek için tek tek parlamaya başlamışlar. Yavru köpek de kısa sürede annesine kavuşmuş. Mıncır da Sirius yıldızının parlaklığında evini bulmuş, kaçtığı duvardan geri atlayıp yuvasına kavuşmuş. Her zaman uzandığı yere uzanmış ve yıldızlara teşekkür etmiş. Yıldızlar onun en yakın arkadaşı olmuş, masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Fare Yakalamayı Sevmeyen Zeytin Masalı