Kıvılcım ve Oyuncaklarının Masalı

Kıvılcım ve Oyuncaklarının Masalı

Nisan 30, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, masmavi denizlerin dibinde yaşayan minik bir yengeç varmış. Bu yengecin adı Kızıl mış. Kızıl’ın en büyük sevgisi oyuncaklara olan sevgisiymiş. Her gördüğü oyuncağın kendisinin olmasını istermiş. Bu durum anne ve baba yengeci de zor durumda bırakırmış.

Günlerden bir gün Kızıl ve ailesi, denizin derinliklerinde yürüyüşe çıkmışlar. O sırada denizin merkezinde diğer deniz canlıları da yüzüyorlar, bir yandan sohbet bir yandan da alışveriş yapıyorlarmış. O sırada Kıvılcım yeni açılan oyuncak dükkanını görmüş. Sevinçten bağırmaya başlamış, “Anne baba, bakın oyuncakçı açılıyor. Hadi girelim hepsini alalım” demiş. Anne yengeç “Üzgünüm Kıvılcım bugün oyuncak alamayız” demiş. Bunu duyan küçük yengeç başlamış ağlamaya. O kadar yüksek sesli ağlıyormuş ki, merkezde olan hayvanların hepsi Kıvılcım’ın sesini duymuş ve onu izlemeye başlamış. Baba yengeç “Evde bir sürü oyuncağın var Kıvılcım, bu yaptığın çok yanlış. Bütün oyuncaklara sahip olamazsın, önce elindekilerle mutlu olmayı öğrenmelisin” demiş. Kıvılcım ailesini çok üzdüğü için, alışveriş yapmayı bırakıp evlerine geri dönmüşler. Anne ve baba yengeç bir süre daha Kıvılcımla konuşmamış. Kıvılcım, anne ve babasının haklı olduğunu anlamış. Odasına girdiğinde her yer oyuncaklarla doluymuş. Bir çoğuyla uzun zamandır oyun oynamadığını fark etmiş. Bu kadar çok oyuncağın üzerine birde yeni oyuncaklar istemesi hiç doğru bir hareket değilmiş. Kıvılcım o gece çok düşünmüş ve sabah koşarak annesiyle babasının yanına gitmiş. “Anne, baba, siz çok haklıydınız. Benim çok fazla oyuncağım var ve hala oyuncak istiyorum. Ama oyuncağı olmayan bir çok deniz canlısı var. Bende düşündüm ki oyuncaklarımı onlarla paylaşabilirim.” demiş.

Kıvılcım ve Oyuncaklarının Masalı

Anne ve baba yengeç çok sevinmiş, “Bu davranışın bizi çok mutlu eder Kıvılcım” demişler ve birbirlerine sarılmışlar. Kıvılcım o günden sonra oyuncaklarını paylaşmaya başlamış ve paylaştıkça mutlu olduğunu fark etmiş. Artık her oyuncak, bir başka deniz canlısının yüzünde bir gülümseme yaratıyormuş. Kıvılcım artık her şeye sahip olmanın değil, paylaşmanın önemli olduğunu öğrenmiş. Mutluluk, sahip olduklarımızda değil, paylaştıklarımızda gizliymiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kurt İle Sincap Masalı