Yumurta Yemeyen Engin’in Masalı

Yumurta Yemeyen Engin’in Masalı

Nisan 17, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde pireler berber, develer tellal iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken küçük bir köyde yaşayan bir çocuk varmış. Bu çocuğun adı Engin miş. Engin’in bahçesinde bir çok hayvanı varmış. Küçük bir kulübe de yaşayan köpeği Köpük, tavuğu Çilli, küçük civcivleri hatta tavşanları bile varmış. Engin her gün bahçede onlarla oynar, günlerini neşe içinde geçirirmiş. Bu durumdan hayvanlarda çok mutluymuş.

Günlerden bir gün Engin bahçede kahvaltısını yapıyormuş. Annesi ona çok güzel bir tabak hazırlamış ama gelin görün ki Engin her gün yumurtasını çöpe atıyormuş. Çünkü yumurtanın tadını hiç sevmiyormuş. O günde yumurtayı annesinden gizli çöpe atarken bunu Çilli görmüş. Gözlerine inanamamış. Herkesin severek yediği yumurtayı Engin çöpe atmış. Çilli hemen gitmiş ve bunu tavşanlara, Köpük’e ve civcivlere anlatmış. Hayvanlar bu duruma inanamamış ve Engin ile konuşmaya karar vermişler. Engin kahvaltısını bitirip onlarla oynamaya gelince Çilli hemen yanına gitmiş ve konuşmaya başlamış. “Engin, seni bugün yumurtanı çöpe atarken gördüm. Neden onu çöpe attın?” demiş. Engin de “Ben yumurta yemeyi sevmiyorum, o yüzden atıyorum” demiş. Çilli çok üzülmüş “Senin yumurtanın yararlarından haberin yok mu?” diye şaşkınlıkla sormuş. Engin “Yoook” diye cevap vermiş. Çilli “O zaman sana bunu anlatayım” demiş ve başlamış anlatmaya. “Beyin gelişimin için yumurta çok önemli, kas ve kemiklerini güçlendirir, dersleri çabuk anlamı sağlar hatta gözlerinin bile daha iyi görmesini sağlar” diye konuşmasına devam etmiş. Çilli anlatıyor Engin dinliyormuş. Konuşma bittiğinde Engin o güne kadar yumurtasını yemediği için çok pişman olmuş. Çilli “Ayrıca ben o yumurtaları senin için yumurtluyorum lütfen hiç bir yemeği çöpe atma” demiş. Engin daha da üzülmüş ve yaptığından utanmış.

Yumurta Yemeyen Engin’in Masalı

Çilli’ye teşekkür edip hemen annesinin yanına gitmiş ve yumurta yemek istediğini söylemiş. Annesi Engin’e güzel bir omlet yapmış. Küçük çocuk hemen bahçeye çıkmış ve Çilli’nin yanında yumurtasını yemiş. Çilli bir çocuğa daha yumurtayı sevdirdiği için çok mutluymuş. Engin de o günden sonra her gün yumurtasını yemiş ve giderek daha da güçlü bir çocuk olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kırmızı Küçük Tavuk Masalı