Yüzmekten Korkan Zıpır’ın Masalı

Yüzmekten Korkan Zıpır’ın Masalı

Kasım 11, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken büyük bir gölde yaşayan bir kurbağa ailesi varmış. Bu ailenin yüzmekten korkan Zıpır adında bir oğlu, yüzmekten korkmayan ama ailesinin sözünden çıkmayan da Hopur adında bir kızı varmış.

Günlerden bir gün Zıpır ve Hopur’un annesiyle babası balık avlamaya gitmiş ve iki kardeş göl kenarında kalmış. Göl kenarında yalnız kalan iki kurbağa kardeş bütün gün oynamışlar ve çok eğlenmişler. Ama Zıpır oyunlara konsantre olamıyormuş çünkü aklından çıkmayan bir şey varmış, oda gölün ortasına gitmekmiş. Zıpır yüzmekten korksa da, gölün ortasına gidip yüzme korkusunu yenmek istiyormuş. Bu göl de su, balık, yosun, saz o kadar çokmuş gölün ortası görünmüyormuş. Gündüzleri bile güneş daha tepedeyken bu göl karanlıkmış. Kurbağa ailesi gölün içerisinde sürekli yüzdükleri için kendilerine bir yol çizmişler. Gölde ilk önlerine çıkan alan en karanlık olan bölümmüş, orayı geçtikten sonra nilüfer çiçeklerinin yetiştiği yer başlıyormuş. Zıpır da o çiçeklerden toplayıp annesine sürpriz yapmak istiyormuş. Ama bunu nasıl yapması gerektiğini bilmiyormuş çünkü o yüzmekten korkan küçük kurbağa yavrusuymuş. Aklına bir fikir gelmiş. Annesi Zıpır’a bir şişme yelek hediye etmiş ve yüzmekten korktuğu için onu hep yanında taşımasını istemiş. İşte bu yeleği giyip gidebilirmiş. Zıpır buna çok sevinmiş. Gölün ortasına gidip çiçek toplamaya karar vermiş böylelikle annesine sürpriz yapabilecekmiş. Hemen ablasının yanına gidip “Hopur, hadi gel birlikte nilüfer çiçeği toplayalım” demiş. Hopur “Çok isterdim Zıpır ama bu mümkün değil. Sen yüzmekten korkuyorsun” demiş. Zıpır “Annemin bana hediye ettiği şişme yelek var onu giyerim” demiş. Hopur biraz düşünmüş “Olmaz Zıpır, annem ve babam burada beklememiz gerektiğini söyledi. Gölde yalnızken başımıza bir şey gelse bizi bulamazlar ve çok endişelenirler. Bende tek başıma senin korkunu yenemem bunu annem ve babamla yenmen lazım. Biraz sabret birazdan gelirler ve ailecek yüzmeye çıkarız. Ne dersin?” Diye sormuş. Zıpır, ablasının söylediklerini mantıklı bulmuş çünkü annesi ve babası onlara güvendiği için göl kenarında kalmalarına izin vermişler, onların güvenlerini sarsmamaları gerekiyormuş.

Yüzmekten Korkan Zıpır’ın Masalı

Biraz zaman geçtikten sonra, anne ve baba kurbağa gelmiş. Zıpır ve Hopur göle gitmek istediklerini söylemiş. Hep beraber göle girmişler ve Zıpır cesaretini toplayıp karanlık sularda yüzmeye başlamış. Hem kendisine hem de ailesine güvendiği için bu korkusunu yenmiş ve artık gölde tek başına yüzebiliyormuş. Gösterdiği cesaret sayesinde hayatı değişen Zıpır ve ailesi çok mutluymuş ve mutlu bir hayat sürmeye devam etmişler.

Çocuklarınıza eğitici masal okumayı tercih ediyorsanız Eğitici Masallar kategorimizde ki diğer masalları da inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kuş ve Kaplan Masalı