Cesur Panda Masalı

Cesur Panda Masalı

Kasım 10, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bambu ormanlarında yaşayan Cesur adında bir panda varmış. Cesur, adı gibi cesur bir pandaymış. Diğer pandaların aksine cesaret doluymuş ve bütün pandalara cesaretli olmalarını söylüyormuş. Ama diğer pandalar, onun kadar cesur olamıyor, en ufak bir sorunda kaçıp evlerine saklanıyorlarmış.

Günlerden bir gün bambu ormanında çok büyük bir ses duyulmuş. Bu ses ormanın derinliklerinden geliyormuş. Herkes ne yapacağını bilmez bir şekilde sağa sola koşmaya başlamış. Cesur, sesi duyar duymaz evinden çıkmış ve büyük bir karmaşa görmüş. bütün pandalara ne olduğunu sormuş ama hiç biri bir şey bilmiyormuş. Cesur ormanın tehlikede olabileceğini düşünmüş ve sesin geldiği yere gitmeye karar vermiş. Pandalar ona gitmemesi gerektiğini söylese de Cesur onları dinlememiş ve kendisini tehlikeye atıp yola koyulmuş. Aslında bu yaptığı hiç doğru değilmiş, ne ile karşılaşacağını bilmeden gittiği için hayatını riske atıyormuş. Yolda önüne bir çok engel çıkmış, dev yılanlar, vahşi hayvan, yolu kapatan bambular… Yine de Cesur’u yolundan edememişler ve hepsinden kurtulmayı başarmış. Sonunda sesin geldiği yere varmış, bu ses, ormanın derinlerinde çıkan selin sesiymiş. Orman da ki nehir taşmış ve bambuları yıkarak yerleşim yerine doğru ilerliyormuş. Cesur olanları görünce hemen geri dönmeye başlamış, çünkü arkadaşlarını kurtarması gerekiyormuş. Hızlı bir şekilde ormana varınca herkesi toplamış “Arkadaşlar, ormanın derinliklerinde ki nehir taşmış ve sular bize doğru geliyor. Hemen önlem almalıyız yoksa evlerimiz yok olacak” demiş. Herkes hep bir ağızdan konuşmaya başlamış, Cesur dayanamamış ve konuşmaya başlamış “Arkadaşlar öncelikle sakin olmalıyız, birlikte hareket edersek yapamayacağımız şey yok. Seli kontrol altına almalıyız böylelikle su evlerimizi yıkmaz. Şimdi benimle birlikte, bambuları yerleşim yerinin önüne yığalım ve bir baraj yapalım” demiş. Diğer pandalar da cesaretlerini toplamış ve Cesur’a yardım etmiş.

Cesur Panda Masalı

Uzun uğraşlar sonunda, sular barajı geçememiş ve geri çekilmiş. Böylece sel suları altında kalmaktan kurtulmuşlar. Cesur sayesinde orman kurtulmuş ve kahraman ilan edilmiş. Herkes, birlikte çalışmanın ve cesaretin önemini anlamış. Masal da burada bitmiş.

Benim en çok sevdiğim masallar hayvan masalları, sizde hayvan masallarını okumayı seviyorsanız Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Rakun ve Sincabın Masalı