Aç Gözlü Kralın Masalı

Aç Gözlü Kralın Masalı

Temmuz 5, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok zengin bir kral varmış. Lüks içinde yaşar, fakirin halinden hiç anlamazmış. Sarayında ki bütün eşyaları altından ve çok değerliymiş. Halkı ise yiyecek ekmek zor bulurmuş. Kral ise bu durumu hiç umursamaz hala servetine servet ekler, halkı ezermiş. Zavallı halkta hiç sesini çıkaramazmış.

Günlerden bir gün Kral ülke de dolaşmaya çıkmış. Önce pazara gitmiş ve herkes önünde eğilmiş oda kocaman göbeği ile halkı selamlamış. Kralının yanına gelip fakirliğinin bitmesini isteyen insanlar olmuş. Ama korumalar insanları zor kullanarak uzaklaştırmış. Bu duruma daha fazla dayanamayan insanlardan birisi “Zenginliğinize bu kadar güvenmeyin Kralım hayatın önümüze neler getireceğini bilemeyiz” demiş ve yürüyüp gitmiş. Kralda adamın arkasından gülüp sarayına geri dönmüş. Günler, aylar geçmiş… Ülkede kıtlık yaşanmaya başlanmış. Kimseninde ekinleri büyümüyor herkes zor zamanlar yaşıyormuş. Kral da elindekileri tüketiyor ama sonunu hiç düşünüyormuş. Ülkede ki herkes yavaş yavaş göç etmeye başka ülkelerde iş bulmaya gitmiş. Kral da onlara “Korkaklar” diyerek alay ermiş. Ülkede sadece kral ve yardımcıları kalmış. Bir kaç gün sonra hava değişmeye doğal afetler olmaya başlamış. Önce bütün ülkeyi su basmış, çünkü o kadar çok yağmur yağmış ki her yer sular altında kalmış. Daha sonra heyelanlar olmaya toprak kaymaya başlamış. Sarayda yavaş yavaş yıkılmalar, sallantılar başlamış. Aç gözlü Kral hala mallarının ve paralarının derdindeymiş ve onları bırakıp bir yere gidemiyormuş.

Aç Gözlü Kralın Masalı

En sonunda çok şiddetli bir kasırga meydana gelmiş ve ne varsa uçup gitmiş. Kral da sadece altında ki tahtıyla kalakalmış. Şimdi ne yiyecek ekmeği nede yanında çalışacak insan kalmış. Zavallı halkına yaptığı kötülüğü anlamış ve çok pişman olmuş. O günden sonra çalışmaya ve para kazanmaya gayret etmiş. Etrafında ki kimseyi ezip laf söylememiş. Masalda bitmiş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Canavar Masalı