Zengin Cingöz’ün Masalı

Zengin Cingöz’ün Masalı

Temmuz 4, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir çınar ağacının dallarında yaşayan kuşlar varmış. Her kuş ailesi çevreden bulduğu şeylerle kendilerine küçük ama şirin yuvalar yapmış. Fakat içlerinden birisi zenginliğe ve gösterişe çok düşkünmüş. Bu kuşun adı da Cingöz müş.

Cingöz kendi yuvasını diğer kuşların yuvasından farklı yapmak için sağdan soldan daha çok dal, yaprak toplamış. Cingöz’ün ailesi de aynı Cingöz gibi gösteriş yapmayı çok severmiş ve onlarda Cingöz’e yuva için bir çok eşya vermiş. Cingöz, diğer kuşların yuvalarını küçümser, “Böyle küçük yuva mı olur” diyerek kuşlara ağır sözler söylermiş. Ama diğer kuşlar onu hiç umursamaz hayatlarına devam edermiş. Günlerden bir gün kuşların yaşadığı bölgede çok büyük bir fırtına çıkacağının haberi duyulmuş. Bütün kuşlar yuvalarına gidip aileleri ile beraber gelecek olan fırtınayı beklemeye başlamış. Cingöz de aynı diğer kuşlar gibi yuvasına gitmiş ama Cingöz o yuvada yalnızmış. Çünkü anne ve babası başka bir yuvada yaşıyor o ise onlardan ayrı kendi yuvasında yaşıyormuş. Burnu da çok havada olduğu için evlenmemiş ve çocuğu da yokmuş. Hatta arkadaşı bile yokmuş. Kısa bir süre sonra hafif bir rüzgar esmeye başlamış. Daha sonra o hafif rüzgar yerini fırtınaya bırakmış. Fırtına o kadar kuvvetli esiyormuş ki kuşlar birbirlerine sarılarak rüzgarın geçmesini bekliyormuş. Bir kaç saniye içinde çınar ağacı da o fırtınaya dayamamış ve bütün dalları çok şiddetli sallanmaya başlamış. Kuşlar artık yuvalarının derdinde değil canlarının derdindelermiş. Hepsi yuvalarından ayrılma kararı almış ve uçup gitmişler. Cingöz ise saray yavrusu olan yuvasını bırakmak istememiş ve olduğu yerden kıpırdamamış. Ama yuvalar daha fazla dayanamamış ve birbir uçmuşlar. İlk uçan da Cingöz’ün evi olmuş. Cingöz evinin uçmasıyla ne yapacağını şaşırmış ve ağlamaya başlamış.

Zengin Cingöz’ün Masalı

Bir süre sonra rüzgar bitmiş ve her yer sakinleşmiş. Bütün kuşlar yuvalarına geri dönmüş ama hiç birinin yuvası olduğu yerde değilmiş. Kuşlar birbirlerine destek olup teselli etmişler, hepsi birden ağlayan Cingöz’ün yanına gitmişler. “Ağlama Cingöz, bırak yuvan uçsun, senin canından kıymetli değil” demişler. Cingöz “Ama benim yuvam sizin ki gibi derme çatma değildi” demiş. Kuşlardan biri dayanamamış ve “Hala gösteriş peşindesin. Anlamadın mı yuvan nasıl olursa olsun içinde mutlu olman önemli. Senin ki çok lüks bizim ise sıradandı ama bak senin de yuvan uçtu benimde.” demiş. Cingöz o an aslında diğer kuşların haklı olduğunu anlamış. Önemli olan sevmek ve sevilmek olduğunu, zenginliğin ve gösterişin önemli olmadığını önemli olanın yuvanın içinde mutlu olmak olduğunu geç de olsa anlamış olmuş. Cingöz o gün büyük bir ders almış ve o günden sonra ki yuvasını diğer kuş yuvaları gibi yapmış, ağaçta yaşayan diğer kuşlarla da arkadaş olmuş ve eskisinden daha mutlu hayat yaşamaya başlamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yardım Sever Leylek Kardeşler Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.