İyiliğin Karşılığı Masalı

İyiliğin Karşılığı Masalı

Temmuz 6, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir kasaba da yaşan yaşlı bir çift varmış. Bu çift çok fakirmiş. Kasabanın en fakir insanları onlarmış ama kimse onlara yardım etmezmiş. Yaşlı kadın patik, yelek, hırka örer yaşlı adamda satarmış. Zaman böyle geçip giderken yaşlı kadının artık gözleri bozulmaya örgü örememeye başlamış. Bu yüzden ellerine geçen üç beş kuruşu da kaybetmek zorunda kalmışlar.

Günlerden bir gün bu kasabaya bir gezgin gelmiş. Eski evleri incelemeye başlamış. Ev ev gezerken yaşlı karı kocanın evininin önünden geçmiş ve bir kaç fotoğraf çekmiş. Yaşlı kadın adamı görünce bahçeye çıkmış ve ona bir bardak soğuk ayran ikram etmiş. Gezgine kasabada kimse bir şey ikram etmemiş ve yaşlı kadının ayranını alırken “Çok teşekkür ederim teyzeciğim. Kasaba da bir çok evin önünden geçtim bir çok insanla karşılaştım ama kimse bir bardak su bile teklif etmedi. Allah senden razı olsun, en kısa zamanda bu kasabanın en zengin ailesi siz olmasını diliyorum” demiş. Yaşlı kadının gözleri dolmuş ve gökyüzünü izlemeye başlamış. Gezgin ayranını bitirip gitmek üzereyken cebinden bir anahtar çıkarmış ve yaşlı kadına uzatmış “Teyzeciğim bu senin, elbet bir gün bu anahtarın açacağı bir delik karşına çıkacak, merak etme” demiş. Yaşlı kadın anahtarı almış ve evine girmiş. Aradan bir kaç ay geçmiş. Yaşlı adam ve kadın kasabada yürüyüşe çıkmış. Yolda aç ve susuz bir köpek görmüşler. Hemen yanlarında ki sudan ve yemekten köpeğe vermişler köpek doyunca yoluna devam etmiş ve onun ardından yaşlı çiftin ayaklarının önüne küçük bir sandık çıkmış. Sandığa bakmışlar ama sandık kilitliymiş. O an yaşlı kadının aklına anahtar gelmiş ve cebinden çıkarıp kilide sokmuş. Kilit açılmış ve karşılarında çil çil altın görmüşler. Gördüklerine inanamamış ama çok da sevinmişler. Hemen sandığı alıp eve gitmişler.

İyiliğin Karşılığı Masalı

Altınlar boşaltınca sandığın altından bir kağıt çıkmış. Kağıtta “Sevginin açamayacağı kapı yoktur. Bu altınlar sizin bir daha hiç zorluk yaşamayın” yazıyormuş. Karı koca çok sevinmişler geçimlerini sağlamak için altınların bazılarını bozdurmuşlar ve refah içinde yaşama başlamışlar. Ama sadece kendileri değil yardıma ihtiyacı olan herkes ile altınlarını paylaşmışlar ve servetleri her geçen gün daha da büyümüş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Büyülü Meyve Bahçesi Masalı