Araba Şehrinin Masalı

Araba Şehrinin Masalı

Mart 11, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde sadece arabaların yaşadığı bir araba şehri varmış. Bu şehirde ki arabalar mutlu mesut işlerini yapar hiç kavga etmezlermiş.

Günlerden bir gün araba ülkesinin yollarının tamiri yapılmasına karar verilmiş. Yolda görevli araçlar tek tek yerlerini almış. Önce, zifti dökmek için asfalt makinesi gelmiş. Güzelce zifti dökmüş ve silindir aracı düzenlemiş. İki araç uyum içinde işlerini yapmışlar. İş bittikten sonra yolun başına ve sonuna, yola girilmemesi için dubaları yerleştirmişler, vedalaşıp park yerlerine geri dönmüşler. Bir kaç saat sonra silindir araç yolun durumunu merak edip yola çıkmış. Yolda bir arkadaşı ile karşılaşmış biraz sohbet etmiş. Daha sonra yaptıkları yolun başına gelmiş ve bir de ne görsün iki bebek araç yeni yapılmış yolda oyun oynuyor. Silindir araç, o an gördüklerine inanamamış. Saatlerce emek verdiği yolu bozmuşlar ve her yeri tekerlek izi yapmışlar. Silindir araç dayanamamış ve iki bebek araca kızmış. Bunun üstüne bebek araçlar üzgün bir şekilde oradan ayrılmışlar. Küçük araçlar yolda anneleri ile karşılaşmışlar ve silindirin onlara kızdığını söylemişler. Ama neden kızdığını anlatmamışlar. Anne araçlar hemen silindirin yanına gitmiş ve ona kızmışlar. Silindirin konuşmasına fırsat bile vermemişler. Silindir bu duruma çok üzülmüş. Çünkü bu konuda haklı olduğunu biliyormuş. Anne araçlara kızdığı için yolda hızla gidiyormuş ve daha önce hiç girmediği bir yola girmiş. O da ne silindir kaybolmuş. Kaybolduğunu anlayınca bir yere çekmiş ve dinlenmeye başlamış. Gözünü açtığında hava çoktan kararmış. Silindir bir an ne yapacağını bilmemiş. Silindirin park yerine gelmediğini fark eden kurtarma ekibi hemen onu aramaya başlamışlar ve uzun süre sonra sonunda bulmuşlar. Silindir arkadaşlarını karşında görünce çok sevinmiş.

Araba Şehrinin Masalı

Hemen park eyerine geri dönmüş ve olanları herkese anlatmış. Bunun üzerine kurtarma ekibi anne araçları ve bebek araçları çağırmışlar. Duyduklarını onlara da anlatmışlar. Anne araçlar çocuklarına çok kızmış ve silindirin haklı olduğunu söylemiş. Bunun üzerine bebek araçlar silindirden özür dilemiş. Silindirde onlara birden kızdığı için özür dilermiş. Araba şehrinde bütün araçlar mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Mutsuz Yıldızın Masalı