Araba Ülkesi Masalı

Araba Ülkesi Masalı

Ocak 1, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir ülke varmış. Bu ülke araba ülkesiymiş. Araba ülkesinde yaşayan arabaların hepsi arkadaşmış ve hepsinin bir görevi varmış. Polis araba, ambulans araba, otobüs, taksi, çöp arabası ve daha bir çok görevli araba. Bu arabaların en büyük amacı insanlara yardımcı olmakmış.

Günlerden bir gün arabalar her zaman yaptıkları gibi park yerlerinden çıkmış ve görevlerinin başına dönmüşler. Ülkede ki en büyük kural hızlı gitmemekmiş. Bütün arabalar da bu kurala uyarmış. “Süratli” hariç. Süratli diğer arabalar gibi değilmiş. Hız yapmayı çok severmiş ve sürekli bu konuda uyarı alırmış. O gün yolda yine giderken hızlı bir şekilde gitmeye başlamış ve diğer araçlar tarafından korna çalarak uyarılmış. Süratli onları dinlemeden yoluna devam etmiş. O sırada “Heyecanlı” ile karşılaşmış. Heyecanlı arkadaşları tarafından bu ismi almış. Çünkü diğer araçlara göre çok heyecanlıymış ve herkes ona “Heyecanlı” diyormuş. Süratli, Heyecanlının yanına gelmiş ve onunla konuşmaya çıkmış. Konu birden hızlı gitmeye gelmiş ve Süratli, Heyecanlıya yarış yapmayı teklif etmiş. Heyecanlı bunun çok tehlikeli olduğunu bildiği halde kabul etmiş ve iki araba başlamış yarış yapmaya. Yolda son sürat gidiyorlarmış. Süratli, Heyecanlının önündeymiş. Yolda onlardan başka arabalarda varmış. İki araç yanlarından hızla geçince hepsi bağırmaya başlamış. Ama ikisi de diğer arabaları dinlememiş. En sonunda Polis araba onları görmüş ve durdurmuş. Eğer bir daha sizi bu kadar hızlı görürsem ceza yazarım demiş ve iki aracın yanından ayrılmış.

Araba Ülkesi Masalı

Süratli ve Heyecanlı, Polisi dinlememiş ve yarışlarına devam etmişler. Bir süre sonra yolda hakimiyetini kaybeden Süratli, yan bariyerlere çarpmış ve durmak zorunda kalmışlar. Süratlinin canı çok yanıyormuş ve hemen ambulansa haber verilmiş. Ambulans hızla gelmiş ve Süratlinin yaralarını sarmış. Heyecanlı da Süratlinin canının acımasına çok üzülmüş. O saatten sonra Süratli bir daha azla hız yapmamaya karar vermiş. Heyecanlı da yaptığının hata olduğunu anlamış ve bir daha hiç yarış yapmamış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Küçük Arabanın Masalı