Çalışkan ve Güçlü Karınca Masalı

Çalışkan ve Güçlü Karınca Masalı

Ocak 2, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde karınca şehri varmış. Bu şehirde tüm karıncalar canla başla çalışırmış. Her karıncanın bir adı varmış ve yaptığı işlerden bu adları almışlar. Güçlü karınca, Çalışkan karınca, Aşçı karınca Öğretmen karınca gibi.

Günlerden bir gün karıncalar yine çalışmaya başlamış. Güçlü karınca kendini diğer karıncalardan üstün görüyormuş ve bunu her defasında dile getiriyormuş. Bu durum diğer karıncaların moralini çok bozuyor ama arkadaşları onu kırmamak için hiçbir şey demiyorlarmış. O günde Güçlü karınca diğer karıncaları ezmeye başlamış. Ama Çalışkan karınca artık bu duruma daha fazla dayanamamış ve “Güçlü, sen her şeyi gücünle yapabileceğini sanıyorsun. Ama bu doğru değil. Önemli olan güçlü olmak değil, çok çalışmak” demiş. Güçlü karınca bu duruma çok gülmüş ve onun gülmesi diğer karıncaları daha çok sinirlendirmiş. Aşçı karınca söze girmiş “Çalışkan çok haklı. Biz hepimiz görevimizi yapıyoruz ama Çalışkan öyle değil. O her zaman hepimizden çok çalışıyor demiş.” Güçlü, Aşçının söylediklerine gülmüş. “O zaman sizinle bir yarış yapalım” demiş. Hiç bir karınca bu yarışa girmek istememiş sadece Çalışkan kabul etmiş. Yarış, “ertesi gün akşama kadar en çok yemeği toplayan kazanır olarak belirlenmiş.” O andan itibaren iki karıncada yiyecek toplamaya başlamış.

Çalışkan ve Güçlü Karınca Masalı

Saniyeler, dakikalar hatta saatler geçmiş. Akşam olmuş, Çalışkan durmadan çalışıyormuş. Güçlü ise artık yorulmaya başlamış ve gecenin geç saatlerinde daha fazla gücü kalmamış ve uykuya dalmış. Ama Çalışkan pes etmemiş gece boyu bile yiyecek toplamış. Sabah iki karınca aynı hızla yiyecek toplamaya devam etmiş. Yarışın son saatleri gelmiş, çatmış. Güçlünün gücü tükenmiş, Çalışkan ise çalışmaya devam etmiş, hiç yılmamış. Yarış bitmiş. Karıncaların en yaşlısı iki karıncanın yiyeceklerini tartmaya gelmiş. Yaşlı karınca en ince ayrıntısına kadar tartma işlemini yapmış. Bütün karıncalar sonucu merakla bekliyormuş. Ve yaşlı karınca kazanan karıncayı açıklamış. “Çalışkan karınca” Güçlü karınca sonucu duyunca inanamamış. İtiraz etmeye çalışmış ama sonuçta değişen bir şey olmamış. Kazanan belliymiş. Çalışkan karınca “Bak gördün mü önemli olan güç değil, doğru ve düzenli çalışmak” demiş. Güçlü karınca yaptığı hatayı anlamış ve çok pişman olmuş. Bir daha kimse ile güç ve çalışmak hakkında iddia ya girmemiş.

Daha fazla uyku masalı okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Aslan ve Sincap Masalı