Asya ve Oyuncak Bebeğin Masalı

Asya ve Oyuncak Bebeğin Masalı

Mart 26, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehrin birinde bir kız yaşarmış. Bu küçük kızın adı Asya imiş. Asya oyuncaklarına değer veren hepsini aynı derecede seven bir kızmış. Odasında sakince oynar ve odasını hiç dağıtmazmış. Böyle olduğu sürece de annesi ve babası onu ödüllendirir iki ayda bir yeni oyuncak alırlarmış. Ama bu oyuncaklar çok büyük, çok pahalı değilmiş. Çünkü Asya küçücük bir oyuncakla bile mutlu olurmuş. Bir balon bile alınsa ona kıymet verirmiş.

Günlerden bir gün Asya annesinden ve babasından küçük bir bebek istemiş. Bu bebeğin kanatları varmış ve uçabiliyormuş. Asya uzun zamandır bu bebeğin alınmasını bekliyormuş. O gün gelmiş ve babası iş çıkışı kızı için o oyuncağı almış. Akşam eve geldiğinde Asya sevinçle babasını karşılamış oyuncağına sıkı sıkı sarılmış. Hemen odasına gitmiş ve oynamaya başlamış. O gece sadece o bebek ile oynamış. Bunu gören diğer oyuncak bebeği bu duruma çok üzülmüş. Oyuncak bebek Asya’ya ders vermek için dolabın arkasına saklanmış. Ertesi gün Asya bebeklerini tanıştırmak için eski bebeğini aramış aramış ama bir türlü bulamamış. Küçük kız bebeğini bulamadığı için çok üzülmüş hatta ağlamış. Çünkü o hiç bir bebeğini kaybetmezmiş. Hepsinin bir kutusu varmış ve gün sonunda bütün oyuncaklarını kutularına yerleştirirmiş. Hal böyle olunca da eski bebeğini bir yerde unuttuğunu ve onu bir daha göremeyeceğini düşünmüş. Asya, bir kaç gün boyunca bebeğini aramış ama bulamamış. Yeni bebeği ile oyunlar kurmaya başlamış. Ama eski bebek aklından hiç çıkmıyormuş. İçini yeni bebeğine dökmeye karar vermiş. “Ah benim güzel bebeğim. Senin kadar güzel bir oyuncağım daha vardı. Onu çok seviyordum ama nereye kayboldu bir türlü bulamadım. Bu duruma çok üzgünüm” demiş. Yeni bebek Asya’yı dinlemiş ama tabi ki ona bir şey dememiş. Akşam olup Asya uyuduğunda eski bebek ortaya çıkmış. Yeni bebek onu görünce “Sanırım küçük kızın eski bebeği sensin. Nerelerdeydin? Asya senin kaybolduğunu düşündü ve çok üzüldü, ağladı” demiş. Eski bebek “Sen geldiğinde Asya beni unuttu sandım o yüzden saklandım” demiş. Yeni bebek “Çok yanılmışsın Asya seni çok seviyor” demiş.

Asya ve Oyuncak Bebeğin Masalı

Eski bebek Asya’ya güvenmeyip, onu artık sevmediğini düşündüğü için çok utanmış. O gece saklandığı yerden çıkmış ve küçük kızın bebek kutusunun içine girmiş. Sabah Asya uyandığında hemen bebeklerinin olduğu kutuyu açmış amacı yeni bebeği ile oynamakmış. Eski bebeğini de kutuda görünce çok sevinmiş. Hemen bebeğine sıkı sıkı sarılmış. Eski bebek Asya’yı üzdüğü için çok üzülmüş. Bir daha böyle yapmayacağına dair yeni bebeğe ve kendine söz vermiş. O günden sonra Asya ve oyuncakları mutlu bir şekilde yaşamlarına devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hızla Büyümek İsteyen Çiçek Masalı