Mutsuz Yıldızın Masalı

Mutsuz Yıldızın Masalı

Mart 1, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, Yıldızlar Ülkesinde yaşayan ‘’Mutsuz’’ isminde bir yıldız varmış. Mutsuz, hep gergin, sinirli ve gülümsemeyi hiç ama hiç sevmeyen bir yıldızmış. Ülkede yaşayan diğer yıldızlar, Mutsuz’un bu durumuna çok üzülüyor, ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar fakat Mutsuz yanında kimseyi istemiyor, tek başına kalmaktan keyif aldığını söyleyip duruyormuş. Çevresinde bir tanecik bile arkadaşım dediği kimsesi yokmuş. Onun en yakın dostları; televizyon, tablet ve telefonmuş.

Günlerden bir gün Yıldızlar Ülkesinde büyük bir elektrik kesintisi olmuş. Ülke, birdenbire karanlığa bürünmüş. Göz gözü görmüyor, her yer çok karanlıkmış. Mutsuz’un keyif aldığı tüm cihazlar elektrikle çalıştığı için çalışmıyormuş. Mutsuz, mutfağa gidip hemen mum almış ve dikkatlice yakmış. Şimdiden canı sıkılmaya başladı. Yapacak bir eğlencesi, aktivitesi kalmamıştı. Ne olacaktı şimdi? Diğer yıldız arkadaşları, kesinti sırasında hep birlikte yemek yiyorlarmış. Dikkatlice masadan kalkan yıldız arkadaşlar mum alıp yakmışlardı. Etraf biraz da olsa aydınlanmıştı. Birlikte önce kitap okudular. Sonra şarkı söylediler. O kadar güzel ve kaliteli zaman geçirdiler ki elektrik kesintisini neredeyse unutmuşlardı. Fakat bu durum Mutsuz için böyle değildi. Sıkıntıdan patlayacak gibiydi, uyumaya çalıştı ama başaramadı. İçinden, ‘’Keşke benim de yanımda konuşabileceğim, oyunlar oynayabileceğim bir arkadaşım olsaydı. O zaman canım hiç sıkılmazdı.’’ Diye söylemiş. Biraz zaman geçtikten sonra ülkede elektrikler geri gelmişti. Mutsuz, hızlı adımlarla, arkadaşının evine gitti ve zile bastı. Kapıyı açan Neşeli yıldız şaşırdı. ‘’Aa Mutsuz, ne işin var burada? Sen buraya kolay kolay uğramazdın. Ne oldu bir sorun mu var?’’ diye sordu. Mutsuz’un yüzü kızarmış, konuşmaya nereden başlayacağını bilmiyordu. ‘’Şey, sanırım sizler haklıydınız. Ben artık Mutsuz değil Mutlu olmak istiyorum. Bu elektrik kesintisi bana çok şey öğretti. Arkadaşlık gibi. Canım o kadar çok sıkıldı ki, sıkıntıdan patlayacağım sandım. Tek başıma ilk kez keyif alamadım çünkü ne bilgisayarım ne tabletim ne de televizyonum çalışıyordu. Eğer halen teklifiniz geçerliyse ve benimle arkadaş olmak istiyorsanız ben bunu seve seve kabul ederim. Size kötü davrandığım için ve sizleri dışladığım için çok üzgünüm. Beni affedin.’’ Demiş.

Mutsuz Yıldızın Masalı

Yıldız arkadaşlar bu teklife çok sevindiler. ‘’Elbette seninle arkadaş olmayı istiyoruz. Bundan büyük bir keyif alırız. Hatanı anlamana da çok sevindik. Hadi gir içeri de oyun oynayalım. Harika bir oyun buldum ve senin de bizlerle oynamanı istiyorum.’’ Demiş. Mutsuz büyük bir sevinçle içeri girdi ve diğer yıldız arkadaşlarıyla eğlenceli zaman geçirdi. Arkadaşlığın ne kadar kıymetli bir duygu olduğunu anladı. Arkadaşlarını çok sevdi. O artık Mutsuz değil Mutlu bir yıldız olmuştu. Bundan sonrada Yıldızlar Ülkesine mutsuzluk hiç uğramadı. Herkes mutlu ve sevinç içinde yaşamlarına devam ettiler. Bu masalda burada bitti. Bir başka masalda tekrar görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın çocuklar. Hepinize iyi uykular.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sarı, Zıpzıp, Minnoş ve Hızlı'nın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.