Ay Işığı ve Karanlık Masalı

Ay Işığı ve Karanlık Masalı

Mart 12, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünde yaşayan Ay Işığı ve Karanlık adında iki arkadaş yaşarmış. Yaşadıkları diyarın adı Işık ve Gölge diyarıymış. Ay Işığı, geceleri gökyüzünü ve yeryüzünü aydınlatan ışıklar saçarmış. Karanlık ise dünyanın her yerinde huzurlu ve sessiz bir karartı oluştururmuş.

Bu iki arkadaş birbirlerini daha önce hiç görmemişler. Ama birbirlerini görmemelerine rağmen birbirlerini her daim tamamlarmış. Ay Işığının parlama zamanı geldiğinde Karanlık evine gider; Karanlık saatler geldiğinde ise Ay Işığı ortalıktan yok olurmuş. Ama gelin görün ki bu iki arkadaş birbirlerini çok merak eder, görmek için can atalarmış. Günlerden bir gün Yıldızlar, tüm gökyüzünün katıldığı bir parti düzenlemeye karar vermişler. Bu partiye, Ay Işığı, Karanlık, insanlar ve diğer gezegenlerde davetliymiş. Herkes bu parti için çok heyecanlıymış. Ama en heyecanlı olanlar Karanlık ve Ay Işığıymış. Çünkü ilk defa birbirlerini göreceklermiş. Parti günü gelmiş ve herkes bir araya toplanmış. O an Karanlık ilk kez ışığı görmüş, Işık da ilk kez Karanlığı. Bu buluşma, her ikisine de diğerinin dünyasını keşfetme şansı vermiş. Ay Işığı, Karanlığın dünyasında gizemli ve sakin bir güzellik bulmuş. Karanlık ise, Ay Işığı’nın dünyasında umut ve neşeyle dolu bir ışık keşfetmiş. İki arkadaş uzunca sohbet etmişler, kendi saatlerinde yaşanan olaylardan bahsetmişler. Bu buluşma onlar için çok verimli geçmiş. İnsanlar da ışıkla karanlığın bir araya gelmesinin verdiği şaşkınlıkla hem eğlenmişler hem de unutulamayacak bir günü hatıralarına eklemişler.

Ay Işığı ve Karanlık Masalı

Zaman hızla geçmiş ve kutlama sona ermiş. Ay Işığı ve Karanlık birbirlerine veda etmek zorunda almışlar. Ama artık, birbirlerinin önemini ve güzelliklerini anlamış olmuşlar. Ve her gece, birbirlerine uzaktan da olsa selam gönderir olmuşlar. Böylece, Ay ışığı ve Karanlık, birbirlerine olan sevgilerini her gece gökyüzünde bir işaret olarak bırakmışlar. Herkes onların hikayesini hatırlayıp, ışık ve karanlığın birlikte nasıl muhteşem bir uyum içinde olduğunu görebilmiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Deniz Kızı ve Mavi Balina Masalı