Yer Değiştirme Masalı

Yer Değiştirme Masalı

Mart 10, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak bir şehirde yaşayan bir prenses bir de halktan bir genç kız varmış. Prenses ve genç kız birbirlerine çok benziyorlarmış. Onları yakından tanıyanlar sürekli bu benzerlikten bahsediyorlarmış. Prenses, her gün sarayda bir eli yağda bir eli bal da yaşarken, genç kız sürekli çalışıyormuş. Ama gelin görün ki ne prenses ne de genç kız hayatlarından hiç memnun değilmiş.

Günlerden bir gün iki güzel kız karşılaşmış. İkisi de birbirlerine olan benzerlikleri görünce çok şaşırmış. Prenses ve genç kız, birbirlerine olan hayranlıklarını gizleyememişler. Hemen tanışmışlar ve bir süre sohbet etmişler. Daha sonra akıllarına bir oyun gelmiş. “Yer değiştirme!” Bu oyunda, Prenses genç kızın evine gidip onun yaşadığı hayatı yaşayacak, genç kız da saraya gidip Prensesin yaşadığı hayatı yaşayacakmış. Çünkü Prenses, genç kızın sade ve huzurlu hayatını; genç kız ise prensesin şatafatlı ve rahat yaşamını çok merak ediyormuş. Birbirlerine hayatlarından kısa bahsetmişler ve hemen oyuna başlamışlar. Genç kız saraya adım attığında, göz kamaştırıcı ihtişam içinde kaybolmuş. Prensesin elbiselerini giymiş, tacını takmış ve aynada kendine bakarken, bir an için kendini gerçekten bir prenses gibi hissetmiş. Ancak, saraydaki görevlilerin ve danışmanların sürekli komutlarıyla karşılaşınca, bu hayatın hiç de kolay olmadığını anlamış. Öte yandan, prenses genç kızın evine gittiğinde, basit ama samimi bir yaşam bulmuş. Sabahın erken saatlerinde kalkıp, gün boyunca çalışmak zorunda kalsa da, akşam yemeğinde ailesiyle birlikte olmanın verdiği mutluluğu keşfetmiş. İlk kez, bir aileye ait olmanın ne demek olduğunu anlamış. Ama içten içe rahat hayatını da özlemeye başlamış.

Yer Değiştirme Masalı

Günler geçtikçe, her ikisi de kendi hayatlarının değerini ve güzelliklerini fark etmiş. Prenses, halkının yaşam koşullarını iyileştirmek için daha fazla çaba göstermeye karar vermiş. Genç kız ise, her ne kadar zor olsa da, kendi ayakları üzerinde durmanın ve emek vermenin önemini kavramış. Sonunda, iki kız haberleşmişler ve tekrar buluşmuşlar. İkisi de eski hayatlarına geri dönmek istediklerini söylemişler ve vedalaşıp kendi evlerine geri dönmüşler. Bu oyundan sonra, her ikisi de daha bilge ve daha mutlu olmuşlar. Prenses, halkına daha yakın olmuş ve çalışmadan yaşamanın çok boş olduğunu anlamış; genç kız ise, hayallerinin peşinden gitmek için cesaret bulmuş ve hiç pes etmemiş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yavru Dinozor Masalı