Ayı Boz’un Yemek Yeme Masalı

Ayı Boz’un Yemek Yeme Masalı

Ağustos 24, 2023 3 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan küçük tatlı bir ayı varmış. Bu ayının adı Boz muş. Boz, diğer ayıların aksine yemek yemeği pek sevmiyormuş. Anne ayı ne hazırlarsa hazırlasın Boz aralarından en sevdiği yemekleri yiyor geri kalanını yemiyormuş. Hatta bazı günler sofradan yemek yemeden kalkıyormuş. Boz’un bu huyu ailesini çok üzüyormuş.

Günlerden bir gün Boz ve en yakın arkadaşı aslanla birlikte ormanda oyun oynuyormuş. O sırada aslanın annesi çocukları yemeğe çağırmış. Boz annesinden izin alıp, aslanların evine gitmiş. Anne aslan çok güzel sebze yemekleri yapmış. Kokuları alan aslan “Anneciğim çok güzel kokuyor ev, yine harika yemekler yaptın kesin” demiş. Anne aslan teşekkür ederek, çocukları masaya oturtmuş. Boz’un masa da yiyeceği hiçbir yemek yokmuş. Çatalını alıp bir yemeğin bile tadına bakmamış. Ama arkadaşı aslan bütün yemeklerden afiyetle yemiş. Boz arkadaşını şaşkınlıkla izlerken, aslan “Neden yemiyorsun?” diye sormuş. Boz “Ben bu yemekleri sevmem ki” demiş. Aslan “Bence sen bu yemeklerin tadını bile bilmiyorsun. Ön yargılı olma ve hepsinin tadına bak bence. Çünkü gerçekten çok güzel” demiş. Boz “Haklı olabilirsin ama hiç bakmak istemiyorum” demiş. Yemek saati bitince arkadaşlar tekrar dışarı çıkmış ve oyun oynamaya başlamış.

Ayı Boz’un Yemek Yeme Masalı

Ertesi gün yavru hayvanlar piknik yapmaya karar vermişler. Hepsi evden piknik sepetlerine yemek doldurmuş ve nehrin kenarına gidip sofralarını kurmuşlar. Herkes farklı yiyecekler getirmiş ve diğer yemeklerden de tabaklarına alıp yemeğe başlamışlar. Bir tek Boz kendi getirdiği yemeklerden yemiş. Arkadaşları ona ısrarla diğer yemeklerin tadına baktırmışlar. Boz hepsini çok sevmiş. Bugüne kadar farklı tatlar tatmadığı için çok pişman olmuş. Hemen eve gidip annesine anlatmış. Anne ayı çok sevinmiş ve her gün yavrusuna yeni tatlar yapmış. Boz da hepsinin tadına bakmış ve kısa sürede büyümeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şaka Yapmayı Seven Ayının Masalı