Hırsız Gencin Pişmanlığı Hikayesi

Hırsız Gencin Pişmanlığı Hikayesi

Ağustos 23, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Büyük şehirlerden birinde, geçimini sadece hırsızlıkla sağlayan bir genç yaşarmış. Sabahtan akşama kadar sokak sokak dolaşır, ailesinin nafakası için çalışan insanların emeklerini çalarmış.

Günlerden bir gün bu genç çocuk, yaşlı bir kadının cüzdanını elinden çekip kaçmış. Kadın sokaklarda inim inim inleyerek, “O para çocuğumun hayalini kurduğu bisikletin parasıydı. Çocuğumun bütün hayallerini de o parayla birlikte çalıp götürdün” deyip ağlamaya başlamış. Hırsız da onu uzaktan izliyor, aynı anda yakalanma korkusundan kalbi pır pır çarpıyormuş. Birden aklına kendi çocukluğu gelmiş. Küçükken babasından kırmızı bir bisiklet istemiş, babası ise fakir olduğu için, onun bu hayalini gerçekleştirememiş. Bu onun içinde hala bir uhdeydi. Cüzdana baktı. İçinde ev adresi kan grubu evlilik cüzdanı gibi önemli şeyler vardı. Kafasına koymuştu. O bisikleti kendisi alacaktı. Kadına bir şey söylemeden oradan uzaklaştı. O paraya dokunmadan bisikletçinin yolunu tuttu. Ve o çocuğa kendi hayallerinde yaşayan kırmızı bisikleti aldı. Ertesi günü etrafı kontrol ederek, kadının ve yetim çocuğunun yaşadığı gecekonduda bozma eve gitti. Bisikleti evin önüne koyduktan sonra, kapıya bir not bırakıp oradan uzaklaştı. Notta şunlar yazıyordu. “Hakkını helal et teyzeciğim. Paranı çalan hırsız benim. Ama şimdi çok pişmanım ve bir daha asla hırsızlık yapmamaya yemin ediyorum. Çocuğuna kendi çocukluğumun hayalini getirdim. O ona bindikçe sanki ben binmiş gibi mesut olacağım. Ona bu bisikleti benim aldığımı söyleme. Senin aldığını zannedip mutlu olsun.”

Hırsız Gencin Pişmanlığı Hikayesi

Bir saat kadar sonra çocuk, bakkala gitmek için kapıya çıktığında, karşısındaki bisikleti görüp büyük bir çığlık attı. Okuma yazma bilemeyecek kadar küçüktü. O yüzden notu okuyamadı. Annesini çağırıp teşekkür etti ve boynuna sarıldı. Annesi şaşkınlık içerisinde kalmıştı. Gözleri kapıdaki nota ilişti. Okuyunca yaşlar ince ince süzülürken, o hırsız da onları göremeyecekleri bir yerden gözetleyip, çocuğun mutluluğunu izliyordu.

Kısa Hikaye okumayı seviyorsanız Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kibirli Mine'nin Hikayesi