Tembel İnek Benekli ve Çalışkan Koyun Pamuk Masalı

Tembel İnek Benekli ve Çalışkan Koyun Pamuk Masalı

Ağustos 26, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken bir orman varmış. Bu ormanda geyikler, zebralar, filler, aslanlar, kaplanlar, ayılar, maymunlar, atlar, tilkiler, kuşlar bir inek birde koyun yaşarmış. İneğin adı Benekli, koyunun adı ise Pamuk muş. Pamuk, tembel olmayan ve her şey için çok çalışan bir koyunmuş, Benekli ise hep yan gelip yatan hiçbir şey için çalışmayan bir inekmiş.

Günlerden bir gün orman hayvanları aralarında bir yarışma düzenlemek istemişler. Bütün hayvanlar yarışma için çok heyecanlıymış, herkes yarış günü için çok çalışıyormuş ama Benekli hiç çalışmamış, nasıl olsa ben kazanırım deyip yan gelip yatmış. Büyük gün gelmiş çatmış, bütün orman hayvanları yarışma alanında toplanmış. Bu yarışmanın jürisi kuş Süslü imiş. Yarışma saati geldiğinde kuş Süslü, yarışmacıların hazır olduğunu görmüş ve “Bir iki üç haydi koşuuun” diye bağırmış ve düdüğü çalmış, yarışma başlamış. Ama Benekli hiç çalışmadığı için diğer hayvanların arkasında kalmış ve yarışı kazanan ise Pamuk olmuş. Tüm orman hayvanları Pamuk’u alkışlamışlar, yarışmadan sonra Benekli Pamuk’a “Arkadaşım, ben hiç bir yarışı kazanamıyorum, sence bunun nedeni nedir?” diye sormuş. Pamuk ise Benekli’ye şöyle cevap vermiş “Arkadaşım senin neden hiçbir yarışı kazanamadığını biliyorum, çünkü sen hiç çalışmadın bundan sonra her şey için çalışman gerekiyor. Şunu da unutma ki yavaş veya hızlı olmak önemli değildir önemli olan çok çalışıp başarmak ve kazanmaktır.” Demiş. Benekli ise şöyle demiş “Galiba sen haklı olabilirsin arkadaşım, ben hiç çalışmadım ama söz veriyorum bir daha tembellik yapıp yan gelip yatmayacağım.” Demiş.

Tembel İnek Benekli ve Çalışkan Koyun Pamuk Masalı

O günden sonra her şey için çalışmış ve şunları da öğrenmiş “yavaş olmak önemli değilmiş, önemli olan çok çalışıp kazanmak ve başarmakmış. O günden sonra huzurlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler, masalda burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir Masalı