Bal Yapmaya Hevesli Arı Masalı

Bal Yapmaya Hevesli Arı Masalı

Şubat 9, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde birçok arının yaşadığı bir arı ülkesi varmış. Bu ülkede yaşayan küçük bir arı varmış. Annesi ve babası o küçük arıya “Polen” ismini vermiş. Çünkü yavru arının büyüdüğünde ülkede en iyi polenleri toplayacağını düşünüyorlarmış. Polen, daha küçük yaşta olmasına rağmen çalışmaya çok hevesliymiş. Herkesi iş yaparken izliyor, bal yapımını öğreniyormuş. Bugüne kadar arı ülkesinde Polen gibi bal yapmaya hevesli bir arı daha hiç olmamış.

Günler hızla geçmiş ve Polen genç bir arı olmuş. Polen o güne kadar büyüklerinin yaptıklarını her gün dikkatle izlemiş. Arılar koloni halinde çiçeklerden nektar toplamışlar daha sonra bunları bal olarak depolamışlar. Artık bal yapma sırası Polen’e gelmiş. Yıllardır bu anı bekleyen Polen, arkadaşları ile bir araya gelip ilk kez ailesinden ayrılmış ve uçmaya başlamış. Çevrede gördükleri polen için çok değerliymiş. Renk renk çiçekleri, çeşit çeşit böcekleri görüp hepsini incelemiş. Bugüne kadar yaptığı gözlemleri işleve dönüştürmüş ve en iyi polenleri toplamaya başlamış. Hava kararmadan ülkeye geri dönmüş. Gün sonunda arıların topladıkları polenler sayılmış ve bizim “Polen” gelmiş geçmiş en çok balı yapan arı olmuş. Bütün ülke Polen’i ayakta alkışlamaya başlamış. Polen de çok mutluymuş, yıllardır istediğini sonunda gerçekleştirmiş. Bu isteğinden hiçbir zaman vazgeçmemiş ve herkese örnek olmuş.

Bal Yapmaya Hevesli Arı Masalı

Polen bu hırsını hiçbir zaman kaybetmemiş. Her geçen gün azimle polen toplayıp, bal yapmış. Diğer arılara da çok iyi örnek olmuş ve bütün arkadaşlar en iyi ballarını yapmışlar. Polen zamanla öğrendiği bal yapma sanatını küçük arılara da öğretmiş. Polen sayesinde bütün arılar işini en iyi şekilde yapan arılara dönüşmüş. Arı ülkesi, diğer ülkelerin hepsine örnek ülke haline gelmiş. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İyi Kalp Kötü Kalbi Yener Masalı