Birlik ve Beraberlik Masalı

Birlik ve Beraberlik Masalı

Eylül 7, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ayı, maymun ve filin yaşadığı bir orman varmış. Bu ormanda yazlar çok sıcak, kışlar ise çok soğuk geçermiş. Sonbaharın son günleriymiş ve soğuk artık kendisini hissettirmeye başlamış.

Maymun daldan dala zıplamış ve bütün muzları ağaçlardan toplamış. Bütün muzları toplaması tam tamına 5 gün sürmüş. Ayı, bütün ormanda ki kovanları gezmiş, hepsinde ki balları toplamış. Bu iş hiç kolay değilmiş ve ayının erzak toplaması tam 7 gün sürmüş. Fil ise diğer arkadaşları gibi bütün ormanı gezmiş ve ağaçların en tepesinde ki meyveleri toplamış. O kadar çok meyve toplamış ki onunda işlerini bitirmesi tam 10 gün sürmüş. Üç arkadaş işleri bittiğinde maymunun evine oturmaya gitmişler. Maymun “Hoş geldiniz arkadaşlar, kış artık gelmek üzere hazırlıklarınızı bitirdiniz mi?” diye sormuş. Ayı ve fil “Bitirdik arkadaşım” demişler. Fil eklemiş “Bitirdik bitirmesine ama bu kış çok zor geçeceğe benziyor şimdiden soğuk yüzünü gösterdi. Bir de geçen sene ki gibi erzak yoktu. Bula bildiklerimi topladım umarım bu kış aç kalmayız” demiş.

Birlik ve Beraberlik Masalı

Bunun üzerine ayı bir teklifte bulunmuş. “Aslında güçlerimizi birleştirirsek bu sene üçümüz de hiç aç kalmayız. Nasıl olsa her şey paylaştıkça çoğalır arkadaşlar” Bu teklif filin ve maymunun da hoşuna gitmiş. Çünkü bir elin nesi var iki elin sesi var. O günden itibaren üç hayvan aynı evde kışı geçirmeye başlamışlar. Kış gerçekten çok sert geçmiş. Ama onlar hiç aç kalmamış. Çünkü topladıkları erzakları birleştirdiklerinde her güne yiyecek yemekleri olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Rakun ve Sincabın Masalı