Zürafa Ailesinin Geleneği Masalı

Zürafa Ailesinin Geleneği Masalı

Mayıs 29, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan Selvi adında bir zürafa yaşarmış. Selvi, ailesiyle birlikte, ahşap bir evde yaşıyormuş. Ormanın en yaşlı hayvanı Selvi’nin büyükannesi Mumi imiş. Çok yaşlı olduğu için herkes ona “Büyükanne Mumi” dermiş.

Mumi ve Selvi çok iyi anlaşırmış, her gece Mumi, Selvi için masallar anlatır, onu hayal dünyasında gezdirirmiş. Selvi’nin en sevdiği anlar, o anlarmış. Her gün gece olmasını sabırsızlıkla beklermiş. Günlerden bir gün Mumi, Selvi için çok güzel bir defter almış. Gece olup masal saatini geldiğinde Büyükanne “Selvi, bugün sana bir defter aldım. Artık sende kurduğun hayalleri masallara dönüştürebilirsin. Yıllar sonra bu deftere baktığında, yaşadığımız bu güzel anları anarsın” demiş. Selvi, Büyükannenin bu hediyesine çok sevinmiş. Onun masallarını dinleyerek büyüdüğü için hayal dünyası çok gelişmiş. O da büyük annesi gibi masallar ve hikayeler yazmaya başlamış. Her akşam, yıldızları izleyerek, defterine masallar yazmış. Aradan yıllar geçmiş, Selvi artık genç bir kız olmuş. Okullar okumuş, meslek sahibi olmuş. Ama masal yazmayı hiç bırakmamış. Bir gece Büyükannesinin odasının kapısını çalmış ve içeri girmiş. Büyükannesinin yanına oturup “Büyükanne, hatırlıyor musun? Ben yavru bir zürafayken sen bana bu defteri hediye etmiştin. Hayal dünyamı genişletip masallar, hikayeler yazmamı sağlamıştın. Senin sayende çok güzel şeyler yazdım. Seni çok seviyorum” demiş.

Zürafa Ailesinin Geleneği Masalı

Büyükanne çok duygulanmış, çünkü Selvi’nin defteri kullandığını hiç görmemiş. Ama anlamış ki kendisini en rahat hissettiği zamanlarda defteri ile baş başa kalmış. Selvi ve Büyükannesi arasında masallar sayesinde büyük bir bağ oluşmuş. Yıllar sonra Selvi, kendi torunlarına da büyükannesinin yaptığını yapmış. Onlara masal dünyasının kapısını açmış. Masallar artık zürafa ailesinin bir geleneği olmuş ve ömür boyu mutlu yaşamışlar. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ayı, Kanguru ve Zebranın Masalı