Maviş ve Arkadaşlarının Masalı

Maviş ve Arkadaşlarının Masalı

Mayıs 31, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan, Maviş adında bir zebra varmış. Maviş ilkokula gidiyormuş, o hafta okulun son haftasıymış, karnelerini alıp uzun bir tatile çıkmak için sabırsızlanıyorlarmış. Aradan günler geçmiş ve tüm yavru hayvanların beklediği karne günü gelmiş, karnelerini alan çocuklar uzun bir tatile çıkmışlar.

Yaz tatilinin başladığı günden itibaren yavru hayvanların hepsi ormanda buluşup oyunlar oynuyorlarmış. Her gün yeni oyunlar bulmaya çalışıyorlarmış. Bir gün Maviş’in aklına bir fikir gelmiş, hemen arkadaşlarıyla paylaşmış. “Arkadaşlar ormanın derinliklerinde eski bir kulübe vardı, oraya gidelim mi?” diye sormuş. Yavru ayı “Bu çok tehlikeli olabilir, çünkü o ev çok eski” demiş. Maviş “Dikkatli olursak bir şey olmaz arkadaşlar, hadi gidelim” demiş ve hepsini ikna etmiş. Yavru ayı, Maviş, yavru fil ve yavru maymun yola koyulmuş. Bir süre gittikten sonra eski eve varmışlar. Evin içine girdiklerinde her yeri incelemeye başlamışlar. Evin içi tozlu eşyalarla doluymuş, duvarlarda aile fotoğrafları asılıymış. Maviş o sıra mutfağa girmiş ve dolapları karıştırmaya başlamış. Çekmecenin birinde bir kutu çikolata bulmuşlar. Maviş hemen çikolataları arkadaşlarının yanına götürmüş “Bakın ne buldum” demiş. Hayvanlar çikolatalara bakmış, yavru maymun “Bunlar çok eski sakın yemeyin” demiş. Yavru fil “Eski olabilir ama paketi hiç açılmamış, tadına bakabiliriz” demiş. Maviş heyecanla “Bence de tadına bakmalıyız, ilk ben deneyeceğim” demiş ve bir tanesini açıp ağzına atmış. Hepsi de tek tek çikolatalardan yemiş, evi incelemeleri bitince de ormana geri dönmüşler, oynamaya başlamışlar. Zaman hızla akıp geçmiş ve hepsi evlerine dönmüş. Eve gittiklerinde hepsinin karnı ağrımaya başlamış. Endişelenen aileler hemen çocuklarını doktora götürmüşler.

Maviş ve Arkadaşlarının Masalı

Doktor çocuklara gün içerisinde neler yediklerini sormuş. Yavruların hepsi de eski evde yedikleri çikolatalardan bahsetmiş. Bunun üzerine doktor hepsine test yapmış ve çikolataları bozuk olduğunu, bu yüzden zehirlendiklerini söylemiş. Yavruları iyileştirmek için hepsine ilaç verilmiş. Bir kaç saat sonra yavrular iyileşmeye başlamış. Doktor hepsine tek tek “Eski yiyecekleri yemek çok tehlikeli olabilir, güvenmediğiniz, bilmediğiniz yiyecekleri yememeniz lazım. Bu size bir ders olsun” demiş. Yavruların hepsi yaptıklarının hata olduğunu anlamış ve bir daha yapmayacaklarına dair söz vermişler. Aileler de çocuklarına eski ve yabancı evlere girilmemesi gerektiğini tekrar hatırlatmışlar. O günden sonra yavru hayvanlar, özellikle Maviş, her şeyi keşfetmeden önce iki kez düşünmeyi öğrenmişler. Bu yaz tatili onlar için bir ders olmuş ve güvenliğin her şeyden önemli olduğunu anlamışlar. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Su Kuyusu Masalı