Geyik Kardeşlerin Masalı

Geyik Kardeşlerin Masalı

Haziran 2, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan Bambu ve Sambu adında iki geyik kardeş varmış. Sambu ve Bambu orman okuluna gidiyorlarmış. Her gün iki kardeş uzunca yol yürüyüp okullarına dönüyor, akşam üstü de evlerine yürüyorlarmış.

Günlerden bir gün, iki kardeş okuldan dönerken, yolda yaşlı bir zürafa ile karşılaşmışlar. Yaşlı zürafa, iki kardeşe gülümseyerek “Merhaba çocuklar” demiş. Bambu ve Sambu da “Merhaba amca” demişler. Yaşlı zürafa çocuklara sorular sormaya başlamışlar. İki kardeş de bu sorulara cevap vermiş. Son olarak yaşlı zebra” Ben sizin dedenizin çok eski bir arkadaşıyım, ona selam söyleyin” demiş. Yavru geyiklerde “Tamam” demişler ve evlerine gitmişler. İki kardeş eve gittiklerinde üstlerini değiştirmişler, ellerini yıkamışlar ve ödevlerine başlamışlar. Yemek saati geldiğinde ailecek sofraya oturmuşlar. Yemeklerini yerken Bambu “Dede, bugün senin eski bir arkadaşınla karşılaştık, biraz sohbet ettik, sana çok selam söyledi” demişler. Anne ve baba geyik, çocukların yabancılarla konuşmasından biraz endişelenmişler. Bu yüzden çocuklarla, tanımadıkları kişilerle konuşmamaları gerektiğini hatırlatmışlar. İster dedesinin, ister anne yada babasının eski bir arkadaşı olsun, yollarına devam etmeleri gerektiğini söylemişler. Sonunda yabancılarla konuşmanın doğru olmadığında hemfikir olmuşlar.

Geyik Kardeşlerin Masalı

Sohbet uzadıkça, anne ve babası kendi çocukluk günlerine dönmüşler. Babası anlatmaya başlamış: “Bizim zamanımızda her şey farklıydı. Herkes birbirini tanır, selamlaşır, sohbet ederdi. Ormanımıza yeni biri geldiğinde hemen tanışılır, arkadaş hatta dost olunurdu.” Anne geyik baba geyiği doğrulamış. “Evet, bizim zamanımız da her şey çok farklıydı” demiş. Bambu “Peki şimdi neden eskisi gibi yapamıyoruz?” diye sormuş. Anne geyik “Çünkü artık hayvanlar alemi kalabalıklaştı, komşuculuk, akrabalık gibi ilişkiler azaldı. Zamanla hayvanlar birbirlerini tanıyamaz hale geldi” demiş. Yavru geyikler ailelerine hak vermişler. Artık daha dikkatli olacaklarına dair de söz vermişler. O gece sohbetleri uzunca sürmüş ve herkes mutlu bir şekilde uykuya dalmış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Aslan ve Sincap Masalı