Baba ve Oğullarının Masalı

Baba ve Oğullarının Masalı

Ocak 3, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok eski zamanlarda, köyün birinde yaşayan zengin bir adam varmış. Bu zengin adamın üç çocuğu varmış. Zengin adan artık çok yaşlanmış ve hayatı boyunca kazandığı paraları ve malları oğullarına vermeye karar vermiş.

Günlerden bir gün babaları çocuklarını aramış ve hepsini evine çağırmış. Çocukların hepsi ertesi gün babalarının evine gelmiş.Zengin adam üç oğlunu da yanına almış ve konuşmaya başlamış “Çocuklar, artık çok yaşlandım. Bu yüzden bu güne kadar yaptığım serveti aranızda bölüştürmeye karar verdim” demiş. “Tarlaların, arsalarını ve evde ki değerli eşyaları üç çocuğuna eşit bir şekilde paylaştırmış. Sonra bir an durmuş ve “Ama bir sandık dolu altınım daha var. Bu altınları beni en çok seven çocuğumun almasını istiyorum” demiş. Büyük çocuk “O zaman o altınlar benim hakkım.” demiş. Ortanca çocuk “Hayır!” diye atılmış. “Tabi ki de altınlar benim hakkım, zamanında seni sırtımda taşımıştım” demiş. Küçük kardeş ağabeylerinin sözlerine çok kızmış ve “Siz neyden bahsediyorsunuz? Babam, yaşlandığını söylüyor ve siz onun altınları için birbirinizi yiyorsunuz.” demiş. Bu sözler üstüne üç kardeş evlerine gitmişler. Bir kaç gün sonra babaları oğullarını tekrar aramış ve çok hasta olduğunu, gelip ona bakmaları gerektiğini söylemiş. Üç kardeş de babalarının durumuna çok üzülmüş. Büyük oğul “Babamın durumuna çok üzüldüm ama benim çok işim var, karımın da çok işi var biz gidemeyiz” demiş. Ortanca oğul “Bende gidebilecek durumda değilim. Karım ile birlikte tatile gideceğiz” demiş. Küçük oğul ağabeylerinin bahanelerine çok üzülmüş ve hemen eşinin yanına gitmiş. Bütün olanları karısına anlatmış. Karısı” Ne diye burada duruyoruz, hemen babanın yanına gidelim, onun bize ihtiyacı var” demiş. Küçük oğul “Haklısın, ama bizim çok küçük çocuklarımız var, senin için zor olmayacak mı?” diye sormuş. Karısı zor olmayacağını, ikisi birlik olursa her şeyin altından kalkabileceğini söylemiş ve hemen babalarının evine gitmiş.

Baba ve Oğullarının Masalı

Baba kapıyı açtığında küçük oğlunu kapının önünde görünce çok şaşırmış ve hemen içeri almış. Oğul babanın hasta olmadığını görünce “Babacığım, neyiniz var? İyi misiniz?” diye sormuş. Baba “Aslında benim hiçbir şeyim yok, ben sadece kim benim yanıma gelecek diye denedim ve ilk gelene bütün altınlarımı verecektim” demiş. Hemen altınları getirmiş ve oğluna vermiş. O günden sonra küçük oğul ve ailesi zengin bir hayat sürmüşler. Önemli olanın para olmadığını, aile olduğunu diğer çocuklar altınları kaybedince anlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Ayı Nar'ın Masalı