Cesur Benek’in Masalı

Cesur Benek’in Masalı

Mayıs 24, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir karasinek varmış. Bu karasineğin adı Benek miş. Benek diğer sinekler gibi değilmiş o çok cesur bir sinekmiş. Ayrıca Benek, cesur olduğu kadar neşeli ve meraklıymış.

Benek oyun oynamayı çok severmiş. En yakın arkadaşı da Ballı imiş. Ballı bir arıymış ve o da Benek gibi çok neşeliymiş. Benek ve Ballı’nın oyun oynadığı bir gün, uzaklardan gelen bir ses duymuşlar. Bu sesin nereden geldiğini araştırmaya başlayan iki arkadaş sonunda sese yaklaşmış ve sesin bir sivrisinekten geldiğini görmüşler. Sivrisineğin minik ayağı bir taşın altında kalmış ve çıkaramıyormuş. Benek ve Ballı hemen sivrisineğe yardım etmek istemişler. Ama taş çok ağırmış ve ikisi itmekte zorlanıyormuş. Benek “Pes etmek yok arkadaşlar, bu taşı yerinden kaldıracağız” demiş ve neler yapabileceğini düşünmeye başlamış. O sırada bir kaç sinek ve arı seslerin olduğu yere gelmiş ve Benek’i izlemeye başlamışlar, onun cesaretini hepsi takdir ediyormuş. Benek tekrar tüm gücüyle ittirmiş ama taş kıpırdamamış. Daha sonra bunun tek başına mümkün olmadığını kabullenmiş ve diğer hayvanlara dönüp “Bu çok ağır bir taş ama birlik olursan taşı yerinden oynatabilir, arkadaşımızı kurtarabiliriz. Hadi bize yardım edin!” demiş. Bunu duyan diğer sinek ve arılar hemen yanlarına gitmişler ve hep beraber taşı ittirmeye başlamışlar. Çok kısa sürede taş kıpırdamış ve sivrisinek kanadını hemen kurtarmış. Rahat bir nefes alan sivrisinek herkese, özellikle Benek’e çok teşekkür etmiş. Benek ve arkadaşları da sivrisineğin kurtulmasına çok sevinmişler. Benek “Cesaretli olmak önemli ama asıl önemli olan birlikte hareket etmek. Eğer birlikte hareket etmeseydin ben bunu tek başıma başaramazdım” demiş. Tüm hayvanlar Benek’i alkışlarmış.

Cesur Benek’in Masalı

Benek ve arkadaşları, birlik ve beraberliğin önemini anlamışlar ve mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmiş. Bu yaşadıkları olayı da hiç unutmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Genç Prensin Masalı