Cesur Kuşun Masalı

Cesur Kuşun Masalı

Ekim 14, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil bir ağacın üstünde yaşayan bir kuş varmış. Bu kuşun adı Korkusuz muş. Korkusuz’a adını arkadaşları vermiş. Çünkü o küçücük olmasına rağmen çok cesurmuş ve yuvasını bütün hayvanlara karşı korurmuş.

Günlerden bir gün Korkusuz yuvasında uyurken ormandan gelen bir ses duymuş. Bu ses bağırma sesiymiş. Ne olduğunu anlamak için hızlıca uçmaya başlamış ve sonunda sesin geldiği yere ulaşmış. Bağıranın bir bir tavşan olduğunu görmüş. Hemen tavşanın yanına inmiş “Neden bağırıyorsun bir şey mi oldu?” diye sormuş. Tavşan “Yavrum kayıp, nereye baktıysam bir türlü bulamadım. Onu bir hayvanın aldığını düşünüyorum” demiş. Kuş anne tavşan için çok üzülmüş. “Ben sana yardım edeceğim, şimdi uçup her yerde yavrunu arayacağım” demiş. Anne tavşan kuşa çok teşekkür etmiş. O da gidebildiği yere kadar yavrusunu aramaya başlamış. Korkusuz her yerde yavruyu aramaya başlamış sonunda onu bir taşın kenarında oturup ağlarken bulmuş. Korkusuz tam inmek üzereyken bir köpeğin tavşana yaklaştığını görmüş. Hemen uçmuş ve tavşanın yanına konmuş. Bunu gören köpek “Hemen buradan git” demiş. Korkusuz “Hiç bir yere gitmiyorum o yavruyu rahat bırak” demiş. Köpek gülmeye başlamış “Senden mi korkacağım küçük kuş” demiş. Korkusuz buna çok sinirlenmiş, çünkü bir çok hayvandan büyük olması onun güçlü olduğunu göstermezmiş. Korkusuz bütün hızı toplamış ve köpeğin etrafında uçmaya başlamış. Bir anda köpeğin bütün dikkati dağılmış ve kuş yakalamaya çalışmış. Korkusuz’un gözüne o anda bir sarmaşık çarpmış hemen sarmaşığı alıp köpeğin etrafında hızlıca uçmaya devam etmiş. Bir süre sonra Korkusuz durmuş ve köpeğe bakıp gülmeye başlamış. “Ne oldu yoksa kıpırdayamıyor musun?” diye sormuş. Köpek ne olduğunu anlamaya çalışırken sarmaşık ile bağlandığını görmüş. “Bunu sana ödeteceğim” demiş. Korkusuz ise gülmeye devam etmiş “Kendinden küçükleri ezmeyi bırak, unutma ki senden de büyük canlılar var” demiş ve yavru tavşanı gagası ile tutarak annesine götürmüş.

Cesur Kuşun Masalı

Anne tavşan yavrusunu görünce çok sevinmiş, koşarak sarılmış. “Çok teşekkür ederim Korkusuz, sen olmasan yavrumu bulamazdım” demiş. Korkusuz “Önemli değil arkadaşım bu ormanda birbirimize destek olmalıyız, birlikten kuvvet doğar” demiş ve oradan uçup yuvasına gitmiş. Sarmaşığa dolaşan köpek ise hatasını anlamış ve bir daha hiç bir canlıya kötü davranmamaya karar vermiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Fındık ve Cikcik'in Masalı