Kararlarının Arkasında Durma Hikayesi

Kararlarının Arkasında Durma Hikayesi

Ekim 15, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Ahmet ilkokul 4. sınıfa gidiyormuş. Okulunu, arkadaşlarını ve öğretmenlerini seven tatlı bir çocukmuş. Hiç yaramazlık yapmayan uslu bir çocukmuş. Ahmet’in tek bir sorunu varmış ‘Verdiği kararların arkasında duramama.’ Sürekli bir karar verir, bir şey yapmak ister ama daha sonra vazgeçermiş.

Bir sabah annesi ile kahvaltı yapan Ahmet önce annesinden portakal suyu istemiş. Annesi Ahmet için iki portakal sıkmış ve önüne koymuş. Ahmet tam bardağı alacak iken “Vazgeçtim anne süt istiyorum” demiş. Annesi bu sefer kalkmış ve süt ısıtmış, oğlunun önüne koymuş. Ahmet bu sefer sütü değil portakal suyunu içmiş, sütünü masa da bırakmış. Annesi bu duruma tepkisiz kalmış, Ahmet de okula gitmek için evden çıkmış. Okula gittiğinde derslerine girmiş ve arkadaşları ile oyunlar oynamış. Okul bittiğine evine dönmüş ve annesinden dışarı da oynamak için izin istemiş. Annesi de Ahmet’e izin vermiş, bir saat sonra gelmesini söylemiş. Ahmet hemen dışarı çıkmış ve arkadaşları ile buluşmuş. Birlikte oyun oynamaya başlamışlar. Ahmet önce arkadaşlarıyla saklambaç oynamak istemiş ve başlamışlar oynamaya, ilk oyundan sonra Ahmet sıkılmış ve araba yarışı yapalım demiş. Arkadaşları da onunla beraber araba sürmeye başlamışlar ki Ahmet bir anda vazgeçmiş ve cebinden misketlerini çıkarıp “Misket oynayalım” demiş. Bunun üzerine diğer çocuklar Ahmet’e çok kızmışlar “Ahmet sürekli karar değiştiriyorsun, ilk isteğinin arkasında durmuyorsun, biz oynamıyoruz” demişler ve evlerine gitmişler. Ahmet arkadaşlarının söylediklerine çok üzülmüş oda eve gitmiş. Bir saatten önce eve geldiği için annesi şaşırmış “Bir şey mi oldu Ahmetciğim? Neden erken geldin?” diye sormuş. Ahmet “Arkadaşlarım bana kızdı, evlerine gittiler” demiş. Annesi “Neden ki?” diye sormuş. “Verdiğim kararların arkasında duramıyormuşum, sürekli fikir değiştiriyorum diye kızıp gittiler” demiş. Annesi “Arkadaşların haklı aslında Ahmet, çünkü çok çabuk karar değiştiriyorsun. Bu sabah kahvaltıda da aynısı yaptın. Verdiğin kararların arkasında durmalısın.” demiş.

Kararlarının Arkasında Durma Hikayesi

Ahmet, annesinin de arkadaşları gibi düşündüğünü öğrenince onlara hak vermiş. O günden sonra ilk verdiği karardan asla vazgeçmemiş. İyi de olsa kötü de olsa verdiği kararın arkasında durmanın doğru olduğunu öğrenmiş. Bu hikayede burada sona ermiş.

Uzun hikaye okumayı seviyorsanız Uzun Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Duruş’un Hikayeleri: Arkadaşlık Kurma