Minik Ayı Nar’ın Masalı

Minik Ayı Nar’ın Masalı

Kasım 9, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak bir ormanda yaşan küçük ayı varmış. Bu ayının adı Nar mış. Nar, yemek yemeği çok seven obur bir ayıymış. Ormanın en güzel yemişlerini, meyvelerini, otlarını toplar ve evinde yemiş yığını oluştururmuş. Hepsini evinde saklar, kimseye de vermek istemezmiş.

Günlerden bir gün, Nar ormana yiyecek toplamaya çıkmış. Ormanın derinliklerine inmiş ve sepetine yiyecekleri doldurmaya başlamış. O sırada bir tavşanla karşılaşmış. Tavşan ona aç olduğunu söylemiş ama Nar ona yiyecek vermemiş. “Hepsini kendim için topladım, git sende topla” demiş. Tavşan “Çok aç olduğum için elim kolum kalkmıyor” demiş. Nar onu dinlemeye devam etmeden yürüyüp gitmiş. Tavşan da üzgün bir şekilde yiyecek bulmak için yola koyulmuş. Nar, sepetine yiyecekleri ekleye ekleye evine gitmiş ve yiyecek yığınına yenilerini eklemiş. Kimseye de yemeklerinden vermemiş. Zaman hızla akıp gitmiş, kış gelmek üzereymiş. O sıralar da ormana başka bir ayı taşınmış. Bu ayının adı Büyük müş. Büyük, Nar gibi cimri değilmiş. Onun aksine çok cömertmiş, herkesle yemişlerini paylaşır, yardım edermiş ve hayvanlara çok iyi davranırmış. Kalbinin güzelliği sayesinde kısa süre içinde bütün ormana kendisini sevdirmiş. Kış iyice kendisini göstermeye başladığında yiyecekler azalmış. Herkes evlerinde ki erzakları yemeğe başlamış. Ama bizim açgözlü Nar çoktan yiyeceklerini bitirmiş ve çok acıkmış. Ormanın derinliklerine inip, yemek aramaya karar vermiş. Nar, zar zor evden çıkmış, hem çok aç hem de çok yorgunmuş. Daha fazla ilerleyemeden ağaçların arkasına oturup kalmış. Neyse ki Büyük ayı da o sırada ormanda yürüyüş yapıyormuş. Nar’ı halsiz bir şekilde yatarken görmüş ve koşarak yanına gidip ona yardımcı olmak istemiş. Hemen Nar’ı kucağına almış ve evine götürmüş, kendisine geldiğinde sıcak bir çorba vermiş. Nar “Neden bana yardım ettin?” diye sormuş. Büyük ayı “Çünkü, yardıma ihtiyacı olan birisine yardım etmek gerekir, karşında ki açken sen tok yatamazsın. Bu hem senin kalbini zenginleştirir hem de daha iyi bir hayvan yapar” demiş.

Minik Ayı Nar’ın Masalı

Nar, Büyük ayının söylediklerinden ders almış. Paylaşmanın, yardım etmenin, iyi kalpli olmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu anlamış. O günden sonra yemişlerini herkesle paylaşmaya başlamış. Böylece hem kendisi hem de ormanda yaşayan hayvanlar çok mutlu olmuş. Masal da burada bitmiş.

Çocuklara yardım severliği anlatmanın en iyi yolu masallardır. Bu yüzden Yardımseverlik Masalları okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Mutlu Ülke Masalı