Cüceler ve Büyücünün Masalı

Cüceler ve Büyücünün Masalı

Mayıs 19, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken ormanın derinliklerinde yaşayan cüceler varmış. Bu cüceler minik evlerde hepsi bir arada neşe içinde yaşarlarmış. Hepsi yardımlaşmayı çok severmiş. Biri bahçeleri sular, biri yemekleri yapar, biri çamaşırları yıkar, biri kış için odunları kesermiş. Onların bu kadar mutlu olması ormanın diğer tarafında yaşayan büyücüyü kıskandırırmış.

Günlerden bir gün kötü büyücü ormanda yürüyüşe çıkmış ve cücelerin mutlu şarkılarını duymuş. Bu duruma çok sinirlenmiş. Hem şatosuna dönmüş ve onları mutsuz etmek için bir büyü yapmaya karar vermiş. Bu büyüyü de bir suyun içine koymuş ve yapması gereken tek şey o suyu cücelere içirmekmiş. Büyücü hemen bir cüce kılığına girmiş ve suyunu da yanına alarak ormana gitmiş. Cücelerin evlerinin olduğu yere geldiğinde onlara seslenmiş. Cüceler de başka bir cücenin gelmesine sevinerek onu aralarına almışlar. Yeni bir cücenin gelmenin şerefine güzel bir sofra kurmuşlar ve hep beraber yemek yemişler. Büyücü de sularının bulunduğu sürahiye büyülü suyu dökmüş ve içmelerini beklemiş. Zaman neşe içinde geçerken unutkan büyücü önünde ki sudan yanlışlıkla içmiş ve birden dönüşmeye başlamış. Dönüştüğü şey de bir kurbağaymış. Cüceler o anda onun bir büyücü olduğunu anlamışlar. Büyücü sadece vıraklıyormuş. Bunu gören cüceler onun bu halde kalmasının doğru olmadığını düşünmüş ve büyük dedelerinden kalma büyü kitabını bulmuşlar. Uğraşarak büyüyü bozmak için bir karışım yapmışlar ve onu kurbağaya içirmişler.

Cüceler ve Büyücünün Masalı

Büyücü karışımı içtiğinde birden eski haline geri dönmüş. Büyücü onların bu iyiliğine karşı çok teşekkür etmiş. “Ben size kötü bir büyü yapmıştım ama dönüp dolaşıp bana geldi. Sizde buna rağmen beni eski halime geri döndürmek için çabaladınız. Siz gerçekten çok iyisiniz. Çok özür dilerim” demiş. Cüceler, büyücünün özrünü kabul etmiş ve o günden sonra büyücü ara sıra cücelerin yanına gelip sohbet etmiş. Bir daha da onlar için hiç kötülük yapmamış ve iyi bir büyücü olmak için çabalamaya başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler