Deniz Kızı Maral ve Yengeç’in Masalı

Deniz Kızı Maral ve Yengeç’in Masalı

Ocak 19, 2023 2 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kimsenin daha önce o derinliklere inemediği, birçok farklı canlının yaşadığı bir okyanus varmış. Bu suyun altında da güzeller güzeli bir deniz kızı yaşarmış. Bu deniz kızının sapsarı saçları, upuzun su yeşili kuyruğu masmavi gözleri varmış. Ama her şeyden önce sevgi dolu bir kalbe sahipmiş. Harika deniz kızının adı Maral mış. Maral okyanusta yaşayan bütün deniz canlıları ile arkadaşmış. Onların her yardımına koşar, kalbinde hepsine yer açarmış.

Günlerden bir gün Maral serin sularda arkadaşları ile yüzerken bir yengeç ile karşılaşmış. Yengeç Maral ve arkadaşlarının geldiğini görünce hemen yolunu değiştirmiş ve hızla uzaklaşmış. Yengecin bu tavrı Maral’ın dikkatini çekmiş ama bir anlam verememiş. Birkaç gün sonra Maral tek başına yüzerken yengeç ile tekrar karşılaşmış ve yengeç tekrardan kaçıp gitmiş. Maral bu sefer çok üzülmüş, bu durumu arkadaşları ile paylaşmaya karar vermiş. Hemen toplanma alanına gitmiş arkadaşlarına yengeçten bahsetmiş. Deniz anası “Maral ben yengeci eskiden beri tanırım, o hep öyledir. Kimse ile konuşmaz sanırım biraz çekingen ve utanıyor. Ben bir keresinde onun şarkı söylediğini duydum ve ilk kez o zaman sesinin çıktığını fark ettim” demiş. Maral “Anladım, umarım onu da aramıza katabiliriz” demiş ve sohbetlerine devam etmişler. Birkaç gün sonra Maral yengeci otururken görmüş ne yapsam diye düşünürken aklına şarkı söylemek gelmiş. Güzel sesli Maral derin sularda şarkısını söylemeye başlamış. Bu ses yengecin hemen dikkatini çekmiş ve yönünü Maral’a doğru çevirmiş. Deniz kızı da yengeç yaklaşana kadar şarkısını söylemeye devam etmiş. Yengeç yavaş yavaş Maral’a doğru yaklaşmış. Maral en sonunda şarkısını kesmiş “Merhaba” demiş. Yengeç utanarak “Merhaba” demiş. Maral “Şarkı dinlemeyi seviyorsun galiba yengeç arkadaşım” demiş. Yengeç utanarak “Evet çok seviyorum, söylemeyi de çok severim” demiş. Maral ve yengeç uzun süre sohbet etmişler, yengeç çok utangaç olduğunu anlatmış.

Deniz Kızı Maral ve Yengeç’in Masalı

Bu sohbet öyle uzamış ki hava kararmaya başlamış. Yarın tekrar görüşmek üzere ayrılmışlar. Ertesi gün tekrar buluşmuşlar bu sefer yanlarına diğer deniz canlıları da gelmiş. Yengeç konuşa konuşa çekingenliğini üzerinden atmış. Birlikte okyanusun birçok yerini keşfetmişler, keyifli zamanlar geçirmişler. O günden sonra yengeç utangaçlığını üzerinden atmış ve bütün canlılarla arkadaşlık kurmaya başlamış. Hayatta ki en değerli şeyin arkadaşlık, dostluk olduğunu anlamış. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Koca Ayı ve Yavru Serçe Masalı