Şef ve Gölge Arkadaşlarının Masalı

Şef ve Gölge Arkadaşlarının Masalı

Ocak 20, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir fil ailesi varmış. Bu ailenin küçük bir yavrusu varmış adı da Şef miş. Şef oyun oynamayı seven, yemek yemeğe bayılan bir yavru filmiş. En çok sevdiği yemek de ormanda yetişen brokolilermiş.

Şef odasında oyuncakları ile uzun süre oynar ama gece olunca odasında uyumak istemezmiş. Işıklar kapanınca korktuğunu söyleyen küçük fil annesi ile yatmak istermiş. Annesi ve babası Şef’in bu korkusunun geçmesi için bir plan yapmışlar. Bir gece annesi ile uykuya hazırlanan Şef, yatağına yatmış annesinde yanına uzanmış. Önce biraz sohbet edip, daha sonra bir masal okumuşlar, Artık uykusu gelen Şef “Anneciğim, uyumak istoyrum ama bu odada yatmak istemiyorum” demiş. Annesi “Bak Şef seninle bir oyun oynayacağız” demiş ve ışığı kapatmış. Odanın içine dışarıdan ışık yansıyormuş ve annesi tavanda çıkan gölgelere isim takmaya başlamış. Bu oyun Şef’in çok hoşuna gitmiş ve tavanda ki gölgelere “Kaptan, Kahraman ve Koruyucu” isimlerini vermişler. Annesi “Bak Şef artık onların bir ismi var ve seninle arkadaş olmak istiyorlar, onlarla arkadaş olur musun?” diye sormuş. Şef “Evet anne olurum” demiş. Annesi “O zaman bu gece arkadaşlarınla uyu ne dersin?” demiş. Şef heyecanla “Olur” demiş ve o gece korkmadan ilk gecesini geçirmiş. Ertesi gün Şef’i uyutma sırası babasındaymış. Babası ve Şef uzanmışlar, sohbet edip masal okumuşlar. Uyku sırası gelince baba fil ışığı kapatmış. Şef “Baba bak arkadaşlarım geldi bu Kahraman, bu Kaptan, buda Koruyucu” demiş. Babası “Arkadaşların olduğunu bilmiyorum, çok sevindim Şef” demiş. Şef “Onlar sayesinde artık odamdan ve karanlıktan korkmuyorum babacığım. Karanlıkta yansıyan gölgelere isim veriyorum ve bu çok hoşuma gidiyor” demiş. Babası “Aferin Şef, ebrik ederim seni akıllı oğlum” demiş ve oğlunu öperek odasından çıkmış.

Şef ve Gölge Arkadaşlarının Masalı

Şef o günden sonra karanlıktan korkmamaya, gördüğü gölgelerin dışarıdan gelen ışıklardan yansıdığını bilmeye başlamış. Bir daha da karanlıktan korkmamaya, kendisini rahat ve güvende hissetmeye başlamış. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Dost Ormanı Masalı