Derya ve Cikcik’in Masalı

Derya ve Cikcik’in Masalı

Ağustos 11, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir zamanlar Cikcik adında bir kuş varmış. Cikcik, bir sabah erken saatlerde kalkmış ve gökyüzünün en sakin olduğu zamanda uçmaya başlamış. Çünkü sakinlikte uçmayı çok seviyor, kimse ile çarpışmak istemiyormuş.

Sabah sakince uçarken, onun gibi erken saatte kalkmış ve uçmaya başlamış bir kuş sürü ile karşılaşmış. O kadar hızlı uçuyorlarmış ki Cikcik aralarına karışmış ve nasıl olduğunu anlamadan kendisini yuvarlanırken bulmuş. Aniden sert bir yere çapmış ve kısa süreli bir baygınlık geçirmiş. Gözünü açtığınca bir pencere kenarında yatıyormuş. Nasıl oldu da oraya düştüğünü düşünürken, çarpıştığı kuş sürüsünü hatırlamış ve üzüntüden gagası titremiş. Kimseye görünmeden uçmak için kanatlarını çırpmış ama bir türlü uçmayı başaramamış. Çünkü kanatları çarpışma esnasında zarar görmüş ve tedavi edilmesi gerekiyormuş. Ama insanlara da yakalanmaktan çok korkuyormuş. O sırada odasında uyuyan Derya uyanmış ve perdesini çekip, camını açmış. Birde ne görsün karşısında çok güzel bir kuş duruyor. Önce kuşa sakince elini uzatmış, kuş korkmuş ve bir adım geri gitmiş. Derya hemen mutfaktan bir dilim ekmek almış ve elinin içine ufalamış. Karnı çok acıkan Cikcik korkusunu bir kenara bırakmış ve Derya’nın elinde ki kırıntılardan yemeye başlamış. Bu sayede Cikcik Derya’nın iyi niyetli olduğunu anlamış ve ondan korkmamaya başlamış. Derya hemen kendi kahvaltısını yapıp Cikcik’in yanına geri dönmüş ve ana tekrar elini uzatmış. Cikcik bu sefer Derya’nın elinin içine gitmiş ve o sırada Derya, kuşun kanadında bir yara olduğunu fark etmiş. “Sakın korkma güzel kuş, şimdi seni doktora götüreceğim ve kanadını tedavi ettireceğim. Sonra tekrar özgürce uça bileceksin” demiş. CikciK, Derya’ya güvenmiş ve onunla birlikte veterinere gitmiş. Veteriner Cikcik’in yarasını sarmış ve bir kaç gün iyi bakılması gerektiğini söylemiş. Derya Cikcik’i bir kaç gün odasında misafir etmek istemiş. Ona güzel yiyecekler vermiş ve Cikcik’i rahat ettirmek için elinden geleni yapmış.

Derya ve Cikcik’in Masalı

Bir kaç gün sonra Cikcik iyileşmiş ve kanatlarını çırpmaya başlamış. Derya Cikcik’in iyileştiğini görünce çok sevinmiş ama birazda içi burukmuş. Çünkü ona çok alışmış ama yinede hemen Cikcik’i camın önüne çıkarmış “Artık özgürsün, gökyüzüne doğru özgürce kanatlarını çırpa bilirsin” demiş. Cikcik, Derya’ya teşekkür etmek için omuza çıkmış ve gagasıyla yanağına dokunmuş. Derya ve Cikcik orada vedalaşmışlar Cikcik özgürlüğe doğru yol almış. Almış almasına ama fırsat buldukça Derya’nın camına gelmiş ve iki arkadaş hep mutlu bir şekilde yaşamış. Bu hikayede burada bitmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yardım Sever Aslan Sima'nın Masalı