Saz İle Meşenin Masalı

Saz İle Meşenin Masalı

Ağustos 10, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşan bir meşe ağacı birde saz varmış. Meşe boyuna posuna çok güvenir, kendisini ormanın en güçlüsü zannedermiş.

Günlerden bir gün meşe yanında duran saza laf atmış. “O kadar incesin ki bir kuş bile üzerine konsa kırıla bilirsin. Rüzgar esse eğilirsin. Ama bir de bana bak. O kadar iriyim ki güneş içime giremez, esen rüzgar dallarımı bile kıpırdatamaz. Çıkan her rüzgar sana bora, çıkan kasırgalar ise bana meltem gibi gelir. İstersen bana yakınlaşıp yaşayabilirsin. Bu kadar güçsüz ve kırılgan olduğun için acıyorum sana” demiş. Meşenin bu sözleri Sazı kızdırsa da çok sakin bir şekilde cevap vermiş “Beni düşündüğün için teşekkür ederim ama benim için üzülmene gerek yok. Aslında benim değil senin rüzgardan korkman gerek. Çünkü ben rahatlıkla eğilebilirim ve kırılmam. Sen bugüne kadar eğilmemiş, dik durmuş olabilirsin. Ama bir gün çok sert ve şiddetli bir fırtına çıkar ve senin bütün dallarını yıkıp geçer.” demiş.

Saz İle Meşenin Masalı

Meşe, sazın söylediklerini pek umursamamış ve dediklerinin asla mümkün olacağını düşünmüyormuş. Ama o an birden hava kararmış ve her yer bulutlarla kaplanmış. Çok güçlü bir rüzgar çıkmış, bugüne kadar bu kadar güçlü bir rüzgar hiç görülmemiş. Saz rüzgara karşı eğilmiş, bükülmüş bir şekilde dayanmış ve kırılmamış. Fakat meşe, saz kadar dayanıklı olmamış. Rüzgar gittikçe şiddetini arttırmış ve meşe ortadan ikiye çatlamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Kardeş Elma Ağaçları Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.