Dinlemeden Yargılayan Balıkların Masalı

Dinlemeden Yargılayan Balıkların Masalı

Ocak 14, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde denizin derinliklerinde yaşayan balıklar varmış. Bu balıklar büyüklü küçüklüymüş. En yaşlıları yunus balığı imiş. Yaşlı yunusun adı Tonton muş. Tonton çok uzun yıllar boyunca aynı evde yaşamış, bunu da bütün balıklar bilirmiş.

Günlerden bir gün yavru balıklar okullarına gitmek için evlerinden çıkmışlar. Yaşlı yunusun evi okula çok yakınmış. Küçük balıklar yolda bir dalgalanma görmüşler. Bu dalgalanmanın bir köpek balığı dalgalanması olduğunu biliyorlarmış. Ama yıllar önce köpek balıkları ile bir anlaşma imzalanmış, hiç bir balık birbirine zarar vermeyeceğine dair bir anlaşmaymış bu. Yavru balıklar her ihtimale karşı bu gördükleri dalgalanmayı öğretmenlerine söylemişler. Öğretmen çocukları dinledikten sonra Tonton’nun evine bakmaya gitmiş. Eve geldiğinde kapıyı çalmış ama kapıyı açan olmamış. Öğretmen okula dönüp bunu çocuklara söylemiş eğer yaşlı balığı görürlerse, ailelerine haber vermelerini söylemiş. Dersler başlamış ve akşam olmuş. Bütün öğrenciler evlerine gitmek için yola çıkmışlar. Yolda tekrar bir dalgalanma görmüşler ama etrafta kimse yokmuş. Hemen gidip annelerine ve babalarına haber vermişler. Büyük balıklar merak edip yaşlı balık Tonton’un evine gitmişler ama yine kapıyı açan olmamış. Bu durum balıkları korkutmuş. Köpek balıklarından biri yaşlı balığı kaçırmış olabilir mi diye düşünmüşler. Ertesi gün tekrardan Tonton’nun evine gidip bakmışlar ama kimseyi görememişler. Tam evlerine dönüyorlarmış ki küçük bir köpek balığı onlara yaklaşıyormuş. Balıklardan birisi “Senin burada ne işin var?” diye sormuş. Küçük köpek balığı “Şeeyy… Aslında size bir şey söylemek istiyorum ama yanlış anlamanızdan korkuyorum. Bu evin sahibi olan yaşlı yunus bizim evimizde” demiş. Balıklar duyduklarına çok şaşırmış ve onu köpek balıklarının sakladığını düşünmüş. Balık “Nasıl olur? Biz sizinle bir anlaşma imzalamıştık ama siz bu kurala uymadınız” demiş. Küçük köpek balığı, balıkların sinirlendiğini anlamış ve hemen kaçmış. Ama diğer balıklar onun peşinden gitmeye başlamışlar. Epeyce yol gitmişler. Küçük köpek balığı en sonunda evine varmış ve çok hızlı kapıyı çalmış. Kapıyı açan babası “Neyin var oğlum?” diye sormuş. “Peşimdeler baba” demiş yavru köpek balığı. Babası kim onlar demeden balıkları karşısında görmüş. “Yaşlı yunusu siz mi kaçırdınız? Neden sözünüzü tutmadınız. Bu saatten sonra bizde sözümüzü tutmuyoruz” demiş.

Dinlemeden Yargılayan Balıkların Masalı

Köpek balığı, balıkların onu dinlemeden yargıladıkları için çok üzülmüş v eonları eve davet etmiş. İçeri giren balıklar çok şaşırmış. Çünkü Tonton yatakta uyuyormuş. Köpek balığı “Bundan bir kaç gün önce dolaşırken Tonton amcayı gördüm. Yüzgeçleri yara almıştı ve yüzemiyordu. Onu size getirmekten çekindim. Çünkü beni dinlemeden kızabilirdiniz. O yüzden onu evime getirdim ve tedavi ettim. Şuan gayet iyi” demiş. Balıklar, köpek balığına haksızlık ettiğini anlamışlar. Onu dinlemeden yargıladıkları için çok üzülmüşler ve köpek balığından özür dilemişler. Tonton bir süre daha köpek balığının evinde kalmış ve aile gibi olmuşlar. O günden sonra balıklar bir daha kimseyi dinlemeden, anlamadan yargılamamaya söz vermişler. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kıvılcım ve Oyuncaklarının Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.