Orman Turnuvasının Masalı

Orman Turnuvasının Masalı

Ocak 16, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde mavi gökyüzünün parladığı, yeşil çimenlerin ışıldadığı ormanda dostça yaşayan hayvanlar varmış. Bu ormanda her yıl hayvanlar arasında turnuva düzenlenirmiş. Bu turnuvayı kazanan takıma arkadaşları küçük hediyeler verirmiş.

Günler geçmiş ve turnuva zamanı gelmiş, çatmış. Bu sefer turnuvaya katılacak hayvan sayısı oldukça azmış. Tamı tamına 8 hayvan katılıyormuş. Bu hayvanlar, aslan, fil, maymun, tavşan, geyik, ayı, kirpi ve kokarcaymış. İki grup oluşturulması gerekiyormuş ve gruplar dört kişilikmiş. Güçlü olan aslan, fil, geyik ve maymun bir grup olmuşlar ve isimleri “Güçlüler” olmuş. Tavşan, ayı, kirpi ve kokarca da diğer grubu kurmuşlar ve onların isimleri de “Çalışkanlar” olmuş. Ama gelin görün ki Güçlüler grubu, Çalışkanlar grubuna göre gerçekten çok güçlüymüş. Ormanda ki diğer hayvanlar bu turnuvanın kazananı Güçlüler grubu olacağına adım gibi eminlermiş. Gruplar ayarlandıktan sonra iki gruba da çalışmaları için bir hafta süre verilmiş. Çalışkanlar canla başla çalışmaya başlamışlar. Her gün sabahın erken saatlerinde kalkmışlar, yürümüşler, koşmuşlar, ağırlık kaldırmışlar, ip çekmişler. Akşam olunca da oturup genel kültür çalışmışlar. Ama Güçlüler grubu hiç bir şey yapmamış. Çünkü kendilerinin kazanacağına eminlermiş. Bir hafta boyunca yan gelip yatmışlar. Orman halkı da Güçlüler grubuna hep gaz vermişler “Bu yarışın kazananı belli” “Çalışmanıza gerek yok” gibi cümleler söylemişler. Çalışkanlar grubu ise kimseye belli etmeden her gün çalışmışlar. Aradan günler geçmiş. Yarış zamanı gelmiş ve 8 hayvanda alanda yerlerini almış. Arkalarında dev bir izleyici kitlesi varmış. Bütün hayvanlar yarışı izlemek için ormanın derinliklerine inmişler. Hepsi bir ağızdan “Güçlüler, Güçlüler, Güçlüler” diye bağırıyorlarmış. Çalışkanlar grubu ise kimseye kulak asmadan yarışmanın başlamasını bekliyorlarmış.

Orman Turnuvasının Masalı

İlk yarış belli olmuş ip çekmece. Her iki grupta yerlerini almış. Çalışkanlar kazanacaklarından emin bir şekilde ipi tutmuşlar, Çalışkanlar ise ip çekmecenin tekniklerine bile çalışmışlar. Düdük çalınmış ve yarış başlamış. Çektikçe çekmişler ama bu yarışın kazananı tabi ki de Çalışkanlar grubu olmuş. Bütün orman halkı bu duruma çok şaşırmış. Güçlüler ise bunun nasıl olduğuna anlam verememişler. İkinci yarış ise bilgi yarışması imiş. Ayı ormanın en zeki hayvanıymış. Okuduğunu asla unutmazmış ve onun sayesinde bu yarışı da Çalışkanlar kazanmış. Son yarış ise koşu yarışıymış. Koşu yarışı denilince ormanın hayranlıkla baktığı hayvan tabi ki de tavşan mış. Tavşan da Çalışkanlar grubunun üyesi olduğu için Güçlüler takımında ki fili yenmiş ve turnuva sona ermiş. Bütün orman olanlara çok şaşkınmış. Çalışkanlar turnuvanın kazananı olmuş. Güçlüler takımı, Çalışkanları tebrik etmeye gelmişler ve bunu nasıl başardıklarını sormuşlar. Çalışkanlar “Hayatta önemli olan çalışmaktır. Siz güçlüsünüz ama bizi önemseyip hiç çalışmadınız, yan gelip yattınız. Biz ise çok çalıştık, azmettik ve emeklerimizin karşılığını aldık” demişler. Duyduklarından sonra bütün orman onların haklı olduğunu düşünmüş. O günden sonra önemli olanın “Güç” değil “Çalışmak” olduğunu bütün hayvanlar anlamış.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tavşan Ülkesi Masalı

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.