Dora’nın Yardım Hikayesi

Dora’nın Yardım Hikayesi

Aralık 7, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Dora 5 yaşında, çok akıllı bir kızmış. Okula yeni başlamış ve okula gitmeyi çok seviyormuş. Her gün sabah erkenden kalkıp, kahvaltısını yapı koşarak okula gidiyormuş. Okuldan geldiğinde yemeğini yiyor ve hemen oyun oynamaya başlıyormuş. Dora’nın tek bir huyu annesi ile babasını çok üzüyormuş. Hiçbir işe yardım etmemesi. Annesi ona odasını toplamasını, kıyafetlerini dolabına yerleştirmesini, kirlilerini çamaşırlığa atmasını, sofrayı hazırlamasında ve toplamasında yardım etmesini istiyormuş. Fakat Dora annesi ile babasına hiç yardımcı olmuyormuş.

Bir gün Dora’nın annesi hastalanmış. Sabah uyandığında annesini mutfakta görememiş. Hemen koşup annesinin yanına gitmiş ve annesini yatarken görmüş. “Anneciğim, uyanmalısın okula geç kalacağım. Karnım çok acıktı” demiş. Annesi gözlerini açmış “Kızım, kendimi pek iyi hissetmiyorum. Sanırım seni bugün okula götüremeyeceğim.Çünkü baban sabah erkenden işe gitti” demiş. Dora annesinin hasta olmasına çok üzülmüş. “Tamam anneciğim, önemli değil. Ama benim karnım çok aç. Ben şimdi ne yiyeceğim?” diye sormuş. Annesi mutfağa gitmesini ve dolapta dilimlenmiş olan sebzelerden kendisine sandviç yapması gerektiğini söylemiş. Dora bunun zor olacağını düşünmüş ve mutfağa gitmiş. Dolanı açmış ve annesinin hazırladığı sebzeleri görmüş, sandviç ekmeğini alıp arasına koymu ve kendine bir bardak süt doldurmuş. Yemeğini yerken bunun zor olmadığını ve kendisinin başabildiğini görmüş. Daha sonra annesine de bir ekmek hazırlamış ve götürmüş. Annesi kızının getirdiği ekmeği görünce çok sevinmiş, kızına teşekkür etmiş. Anne biraz toparlanmış ve salona geçmiş. Dora ya camları açmasını ve evi havalandırmasını söylemiş. Küçük kız bu işi de tek başına yapmış, çok gururlanmış. Odasına giden Dora odasının çok dağınık olduğunu görmüş önce aldırmamış oyun oynamaya devam etmiş. Sonra annesinin hasta olduğunu, odasını toplayamayacağını düşünmüş ve odasını toplaış. Çıkardığı kıyafetlerini dolabına yerleştirmiş ve kirlileri sepete atmış. Sonra mutfağa gidip bir kaç meyve almı, yıkamış ve annesi ile birlikte yemek için salona gitmiş. Meyvesini yiyen Dora, çöpleri mutfağa götürmüş, tabakları makineya dizmiş. Kendisinin de bir çok iş yapabildiği görünce kendisi ile daha da gurur duymaya başlamış.

Dora’nın Yardım Hikayesi

Akşam olmuş ve babası gelmiş. Babası annesi için ilaçlar almış. Akşam yemeğini hazırlamak için mutfağa girmiş. Önce bir çorba yapmaya karar vermiş. O sırada Dora gelmiş ve yardım etmek istediğini söylemiş. Babası hemen kızına da bir mutfak önlüğü giydirmiş ve baba kız yemek yapmaya başlamış. El ele verince kısa sürede yemekler hazırmış. Dora hemen koşup masanın üstünü silmiş, tabakları, çatalları ve kaşıkları yerleştirmiş. Annesi masaya gelince gözlerine inanamamış. Hiçbir zaman annesine yardım etmeyen Dora, bugün annesi için birçok iş yapmış. Yemeklerini yedikten sonra babası Dora’yı yatağına yatırmış ve ona bir masal okumuş. Uykusu gelen küçük kız hemen uykuya dalmış. Sabah kalktığında annesinin odasına gitmiş ama annesi çoktan uyanmış. Mutfağa gitmiş ve kahvaltısının hazır olduğunu görmüş. Sevinçle annesine sarılmış “Annecim, iyileşmene çok sevindim. Senin ne kadar yorulduğunu dün anladım. Bundan sonra sana yardım etmeye karar verdim. Odamın temizliği artık bana ait demiş. Annesi kızına kocaman sarılmış “Aferin benim kızıma. Bir şeyleri öğrenmen, kendi işlerini kendin yapman beni çok mutlu etti. Sen gerçekten büyümüşsün” demiş. Anne kız birbirlerine sarılmışlar ve oturup kahvaltılarını yapmışlar. O günden sonra Dora kendi üstüne düşen görevlerin hepsini yerine getirmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kardeşlerin Köy Gezisi Hikayesi

Daha fazla hikaye okumak için Hikayeler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.