Kutup Ayısı ve Boz Ayının Masalı

Kutup Ayısı ve Boz Ayının Masalı

Aralık 6, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, iki tane ayı varmış. Ayılardan biri boz ayı diğeri ise kutup ayısıymış. Boz ayı, ormanın en güçlüsü, kutup ayısı ise buzulların en güçlüsüymüş.

Günlerden bir gün boz ayı Kuzey denizine doğru inmeye başlamış. Kutup ayısı ise güneye, kıyıya doğru gitmiş. İki ayı denizin tam kıyısında karşılaşmışlar. Ayılar karşılaştıklarında çok şaşırmışlar. Çünkü birisi kahverengi diğeri beyazmış. Kutup ayısı boz ayıyı görünce “Sen de kimsin? Kahverengi ayı mı olur?” diye sormuş. Boz ayı da aynı şekilde “Asıl sen kimsin? Beyaz renkte ayı daha önce hiç görmemiştim” demiş. Boz ayı “Benim topraklarımda ne işin var? Hemen burdan uzaklaş” demiş. Kutup ayısı ise “Nereden senin oluyor burası? Senin yerin ormanlar, hemen burayı terk et” demiş. İki ayıda ayağa kalkıp tartışmaya başlamış. İkisi de birbirlerinin oldukları yeri terk etmesini istemiş. Bu tartışma uzunca sürmüş. Sonra iki ayıda tartışmaktan yorulmuş ve oturmuşlar. Boz ayı “Sen beyaz ve güçlü bir ayısın. Bende kahverengi ve çevik bir ayıyım. Ne kadar konuşursak konuşalım, tartışırsak tartışalım, bir sonuç alamayacağız. Zaten ikimiz kardeş sayılırız” demiş. Bunun üzerine Kutup ayısı “Haklısın. Biz kardeşiz. Boşuna tartışıyoruz. Topraklarımız ve denizlerimiz sonsuz. İkimiz içinde oldukça geniş alanlar var” demiş. Boz ayı “Evet, benim ormanlarım yeterince büyük. Senin buzullarında yaşamama gerek yok. Kutup ayısı, Boz ayıya hak verdi “Benim de senin ormanlarında yaşamama gerek yok. Buzullarım yeterince büyük” demiş.

Kutup Ayısı ve Boz Ayının Masalı

İki ayı yaşacakları yer konusunda anlaşmışlar, sarılmışlar ve vedalaşmışlar. Orman ayısı ormanına, Kutup ayısı da buzullarına geri dönmüş. O günden itibaren, ormanın sahibi ormanda, denizin sahibi denizde yaşıyor. Ve kimse birbirine karışmıyor.

Daha fazla hayvanlarla ilgili masallar okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şakacı Balık Şakşak Masalı