Dost Ormanı Masalı

Dost Ormanı Masalı

Mart 12, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan hayvanlar varmış. Bu ormanda hayvanlar, diğer ormandaki hayvanlar gibi asla kavga etmezlermiş. Hepsi çok iyi geçinir, birbirlerine yardım ederlermiş. İnanır mısınız bu ormanda kurt, kuzu ile arkadaş, kedi köpek ile dost, aslan geyik ile komşu imiş. Onların bu davranışları diğer hayvanları çok şaşırtırmış.

Günlerden bir gün ülkede çok büyük bir fırtına çıkmış. Çok şükür kimsenin canına bir zarar gelmemiş ama hayvanların evlerin hepsi yıkılmış. Ormanlarda yaşayan hayvanlar ne yapsak ne etsek diye düşünürken bizim ormandakiler kenetlenip, plan yapmaya başlamışlar bile. Herkes kendi evini yapmaya kalkarsa çok zorlanacaklar ve evlerini bitirmesi uzun bir zaman alacakmış. Bu kadar vaktimiz yok diye düşünmüşler ve her hayvanın evini birlikte yapmaya karar vermişler. İlk bitirdikleri evde yatıp kalkmışlar, ertesi gün ikinci eve başlamışlar. Daha sonra üç, dört, beş derken tam bir hafta içinde bütün hayvanların evi eskisinden güzel olmuş. Kısa süre içinde eski hayatlarına geri dönen hayvanlar mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. Diğer ormanlarda ki hayvanlar ise kendi başlarına evlerini yapmaya çalışmışlar bu yüzden evlerin yapımı haftalar sürmüş. Dost ormanının hayvanları bür gün yürüyüşe çıkmış ve yolları diğer ormana düşmüş. Orada ki hayvanları hala çalışırken görmüşler ve merakla sormuşlar. “O günden bu güne biten bir tek ev yok mu?” Hayvanlar hep bir ağızdan: “Yok” demiş. Çok şaşıran dost hayvanlar: “Size bir önerimiz var, her evi birlikte yapsanız daha çabuk bitirirsiniz. Bizler öyle yaptık. Çünkü yardımlaşmak her işi kolaylaştırır” demişler.

Dost Ormanı Masalı

Bunu duyan diğer hayvanlar onlara hak vermiş ve araların bir iş bölümü yapmışlar. Onların evleri de o günden sonra hızla yapılmış. Dost ormanına çok teşekkür etmişler. Bu olay bütün hayvanlara bir ders olmuş. Kavga etmenin, küsmenin kimseye bir yararı olmadığını, ama birlik olmanın, iyi anlamanın her zaman kazandığını öğrenmişler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Okula Alışan Biricik'in Masalı