Ela’nın Sabretme Hikayesi

Ela’nın Sabretme Hikayesi

Aralık 28, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Ela sabretmekte zorlanan bir çocukmuş. İstediği her şeyin o an olmasını ister, olmayınca da üzülür, ağlarmış. En yakın arkadaşı Mert ise sabretmeyi bilir, Ela’ya üzülmemesi gerektiğini söylermiş. Ela, Mert’i dinlemez ağlamaya devam edermiş.

Günlerden bir gün, Ela ve annesi pazara gitmiş. Reçel yapmak için bir kaç meyve alacaklarmış. Ela, reçeli çok severmiş özellikle “çilek reçelini”. Pazara giden anne kız, çilek, erik ve şeftali almışlar. Ela, reçellerin hayalini kurarak eve gelmiş. Anne, meyveleri yıkamış, soymuş ve şekere yatırmış. Ela da o sırada heyecanla annesini izliyormuş. Anne” Ela, reçel için 2-3 saat sabretmen gerekir. Hazır olunca ben sana haber veririm.” demiş. Ela çok üzülmüş. “Anne ben sabretmek istemiyorum, hem nasıl sabredilir bilmiyorum ki.” demiş. Anne “Odanda biraz oyun oynayabilirsin yada dışarıda oynayabilirsin. Bu esnada sabretmiş olursun.” demiş. Ela annesinin dediği gibi yapmış dışarı çıkmış. Evinin önüne oturmuş ve ağlamaya başlamış. “Ama ben sabretmek istemiyorum ki, hemen reçel yemek istiyorum” diyerek ağlıyormuş. O sıra da Mert, Elaların evinin önünden geçiyormuş ve Ela’nın ağlama sesini duymuş. Mert “Ela neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Ela “Annem reçel yapıyor ama bana beklememi söyledi. Ben nasıl beklemem gerektiğini bilmiyorum ki. Hemen hemen reçel yemek istiyorum.” demiş. Mert “Üzülme Ela, ben sana öğretirim.” demiş. Ela çok sevinmiş. “Hadi hemen öğret” demiş. Mert, Ela ile birlikte oyun oynamaya başlamış. Bir süre oyun oynadıktan sonra, Ela sıkılmış oyunu bırakmış. Mert, çiçek toplamayı teklif etmiş ve iki arkadaş çiçek toplamaya başlamışlar. O sıra da bir kaç arkadaşları daha gelmiş ve Ela reçeli unutmuş.

Ela’nın Sabretme Hikayesi

Aradan 3-4 saat geçmiş ve Ela’nın annesi seslenmiş. “Çocuklar, reçel hazır. Yemek isteyenler gelebilir.” Bütün çocuklar sevinçle Elaların evine koşmuş. Mert “Ela, bak gördün mü nasıl da sabrettin?” demiş. Ela “Sen olmasan yapamazdım Mert. Çok teşekkür ederim. Sabretmek aslında çok kolaymış. Sadece kendimi oyalayacak bir şeyler bulmalıymışım. Bundan sonra tek başına bile sabrede bilirim.” demiş. Mert, Ela’ya sabretmeyi öğrettiği için çok mutluymuş. Ela da o günden sonra hiçbir şey için acele etmemiş ve sabretmeyi öğrenmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kedi İle Küçük Sahibinin Hikayesi