Trafik Işıklarının Masalı

Trafik Işıklarının Masalı

Aralık 27, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde yaşayan insanlar varmış. Bu insanların hep işleri ve koşuşturmaları varmış. Kimse kimseyi bekleyemez olmuş. Kurallar çiğnenmeye, insanlar arasında kavgalar çıkmaya başlamış. En çok da sorun araba trafiğinde oluyormuş. Gidecekleri yere yetişmek için trafik kurallarına uymakta bile zorlanıyorlarmış.

Günlerden bir gün ışıklar bu duruma sinirlenmiş ve hepsi oldukları yerden kaçıp gitmiş. İnsanlar trafikte ışıksız kalmış ve ne yapacaklarını şaşırmışlar. Gitmeli miyiz? Gitmemeli miyiz? diye düşünmeye, kimin önce geçeceğine bir türlü karar verememişler. Kornalar çalmaya, insanlar tartışmaya başlamışlar. Yayalar isyan etmiş, araç sahipleri yollarda kalmış. Herkes bunun bir şaka olduğunu düşünmeye başlamış. Ülke zor durumdaymış ve herkes ışıkları aramaya başlamış. Kırmızı ışık, yeşil ışık ve sarı ışık saklanmaya devam ediyormuş. Her yere bakmışlar ama bir türlü ışıkları bulamamışlar. En sonunda polisler olaya müdahale etmeye başlamış. Kavşaklarda durmuşlar, trafik ışıklarının yapması gereken işleri yapmışlar. Ama polislerin görevi çok zormuş. 24 saat ayakta durmak, araçlara yön ve yol vermek çok zormuş.

Trafik Işıklarının Masalı

Trafik ışıkları insanların zorlandığını görmüş ve onlarla konuşmaya karar vermişler. Gökyüzüne çıkan renkli ışıklar seslenmiş “Hey insanlar, bizleri arıyorsunuz değil mi?” demişler. İnsanlar hep bir ağızdan “Evet” diye bağırmışlar. Kırmızı ışık “O zaman dinleyin! Bizlerin yokluğunda trafiğin bir kaosa dönüştüğünü gördük. Ama biz varken de bizi hiç umursamadan hareket diyorsunuz.” demiş. Yeşil devam etmiş “Bizlerin yokluğundan hepinizin ders aldığını düşünüyoruz.” demiş. İnsanlar”Evet, artık dönün, lütfen” demişler. Sarı ışık “O zaman bizlere kurallara uyacağınıza dair söz verin” demiş. İnsanlar hep bir ağızdan söz vermişler ve trafik ışıkları da yerlerine geçip, görevlerine devam etmişler. Trafik ışıkları sayesinde kaza yapmadıklarını, kuralların çok önemli olduğunu öğrenmişler. O günden sonra kırmızı ışık da durmuşlar, yeşil ışık da geçmişler ve sarı ışık da beklemişler.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Can'ın Rüyası Masalı