Fare Yakalamayı Sevmeyen Zeytin Masalı

Fare Yakalamayı Sevmeyen Zeytin Masalı

Ekim 19, 2022 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, zamanın birinde yaşayan Zeytin adında bir kedi yaşarmış. Zeytin’in tüyleri simsiyah gözleri de yemyeşilmiş. Bakıldığında insana bir zeytini hatırlatıyormuş.

Zeytin diğer kediler gibi fare yakalamayı hiç sevmezmiş. Bugüne kadar gördüğü hiç bir farenin peşinden koşmamış. Günlerden bir gün Zeytin dışarı çıkmış. Sağa sola bakarak gezinirken arkadaşı Pamuk ile karşılaşmış. Pamuk zeytinin aksine bembeyaz tüyleri olan bir kediymiş. Pamuk’a bakıldığında da herkesin aklına gerçek pamuk geliyormuş. Zeytin ve Pamuk karşılaştıklarında birlikte gezmeye başlamış. Yolda zıplamışlar, oynamışlar ve birden karşılarına bir fare çıkmış. Pamuk hemen farenin peşinden koşmaya başlamış. Fare önde Pamuk arkada koşarken Zeytin Pamuk’a seslenmiş “Pamuk hemen durmalısın.” Pamuk meraklı gözlerle bakarak “Neden ki? Gel onu yakalayalım” demiş. Zeytin bu duruma çok sinirlenmiş “Çünkü oda senin beni gibi bir canlı. Senin onu kovaladığın gibi biri de seni kovalasa hoşuna gider mi?” diye sormuş.

Fare Yakalamayı Sevmeyen Zeytin Masalı

Pamuk, Zeytin’in sözleri üzerine çok utanmış ve utanarak “Hayır, hiç hoşuma gitmez. Sen çok haklısın arkadaşım, ben düşünemedim” demiş. O günden sonra bir daha da gördüğü farelerin peşinden koşmamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İyiliğin Karşılığı Masalı