Gelincik ve Serçe Kuşu Masalı

Gelincik ve Serçe Kuşu Masalı

Eylül 29, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil bir diyarda mis gibi kokan bir kır varmış. Bu kırda rengarenk çiçekleri, çeşit çeşit bitkiler varmış. Rüzgar her estiğinde çiçekler harika kokularını salar, kokuyu alanların içi huzur dolarmış.

Bu yemyeşil kırda diğer çiçeklerden uzakta bir kayanın dibinde yalnız başına yaşayan bir gelincik varmış. Gelincik diğer çiçekler ile hiç arkadaşlık kurmazmış. Kocaman kırda ki diğer canlılarla konuşmaz öylece uzaktan izlermiş hep. Bir gün bizim gelincik her zaman ki gibi uzaktan yan yana duran ve sürekli sohbet edip gülen diğer çiçekleri uzaktan izliyormuş. Onları uzaktan izlerken kendine konuşmuş “Keşke bende onlar gibi olsaydım. Ben de onlarla konuşup sohbet etme cesaretim olsaydı. Ama onlarla konuşunca çok utanıyorum. Ne güzel eğleniyorlar, ben ise bu kayanın dibinde tek başıma yaşıyorum” demiş. Gelincik böyle kendi kendine konuşurken, yavruları için yiyecek toplamaya çıkan bir serçe onu duymuş. Çok üzülmüş gelinciğin haline. Ona yardım etmek istemiş. Oturup düşünmüş serçe “Ne yapabilirim acaba bu güzel gelincik için…” Sonra aklına bir fikir gelmiş. Diğer çiçeklerin yanına gitmiş, Durumu anlatmış serçe “Güzel çiçekler ben gelinciği tanımıyorum ama ona yardımım dokunsun istiyorum. Bir çiçek bile olsa üzülsün istemiyorum. Aklıma söyle bir fikir geldi. Birlikte bir şarkı yazacağız. Sonra bunu yüksek sesle okuyup gelinciğin bu şarkıyı duymasını ve cesaretlenip aranıza katılmasını sağlayacağız” demiş. Serçenin bu fikrini diğer çiçekler çok beğenmiş. Hemen oturup güzel gelincik için çok güzel bir şarkı yazmışlar. Şarkı bitince yüksek sesle tüm çiçekler bu güzel şarkıyı okumaya başlamış. Onlara Serçe de eşlik etmiş “Biz tüm canlılar dostuz, birlikteyiz. Birbirimizi çok severiz. Yanımıza herkes gelebilir. Kırmızı gelincikleri de çok severiz.” diye şarkıyı okumuşlar. Bu güzel şarkıyı çok dikkatle ve hayranlıkla dinlemiş gelincik. “Aaa ne güzel şarkı, ne güzel söylüyor çiçekler. Beni de aralarına alırlar mı acaba? Gitsem mi acaba yanlarına?” diye kendi kendine söylenirken serçe konuvermiş yanına. Serçe “Güzel gelincik böyle utangaç olmana gerek yok. Senin diğer canlılardan bir farkın yok. Sende onlarla mutlu bir şekilde yaşayabilirsin. Onlarla oyun oynayabilir, şarkı söyleyebilirsin. Eğer gitmek istersen seni buradan alıp onların yanına eke bilirim” demiş.

Gelincik ve Serçe Kuşu Masalı

Serçenin bu yardım teklifine çok sevinen gelincik mutlulukla kabul etmiş. Serçe onu hemen alıp diğer çiçeklerin yanına götürmüş. Diğer çiçekler gelinciğe çok iyi davranmışlar. Bu iyilik, güzellik karşısında gelincik de rahatlamış ve çok mutlu olmuş. Yardım sever serçeye çok teşekkür etmiş. Güzel serçe ile ömür boyu dost olmuş kırda ki güzel çiçekler. Ve gökten üç elma düşmüş. Biri bu masalı yazana, biri okuyana, biri de dostluğa önem veren tüm çocuklara.

Yazar: Dilan Değer
@her_gece_bir_masal

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Maceracı Arkadaşların Masalı