Maymun Kardeşlerin Masalı

Maymun Kardeşlerin Masalı

Eylül 28, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde hiç anlaşamayan üç maymun kardeş varmış. Bu kardeşlerin aralarında birer yaş varmış. Ama gelin görün ki birbirleri ile hiç anlaşamazlar, her gün tartışırlarmış. Anne maymun ise bu duruma çok üzülür, onların hep birlikte iyi vakit geçirmesini istermiş.

Günlerden bir gün anne maymun evin önünde otururken, içeriden kardeşlerin kavga sesini duymuş. Küçük bir kalemi paylaşamamışlar ve birbirlerine düşmüşler. Annesi içeri girmiş ve kalemi ellerinden almış ve onlara kavga edecek bir sebep bırakmamış. Bu kardeşleri birbirlerine bağlamak için düşünmeye başlamış. Onların bir arada daha güçlü olabileceğini anlatması gerekiyormuş. En sonunda aklına bir fikir gelmiş. Hemen bahçeden bir kaç dal parçası toplamış ve içeri girmiş. Çocuklarına seslenmiş ve onlarda annelerinin önünde beklemeye başlamışlar. Anne maymun “Alın bakalım bu dalları kırın” demiş. Üç maymunda dalları bir çırpıda kırmış. Anne maymun bu sefer bir kaç dalın bir arada olduğu bağı büyük oğluna vermiş “Şimdi bunu kır bakalım” demiş. Büyük maymun uğraşsa da kıramamış. Daha sonra ortanca uğraşmış, kıramamış en sonra küçük maymun denemiş fakat oda kıramamış. Bunun üzerine anne maymun “İşte çocuklar görüyorsunuz, tek olan dalları bir çırpıda kırdınız ama bir arada olan dalları ne kadar nedeniyseniz de kırmadınız. Yani sizlerde bu dal parçaları gibi bir arada olursanız hiç bir kuvvet sizi yıkamaz ama tek olursanız her rüzgar sizi yıkabilir” demiş.

Maymun Kardeşlerin Masalı

Bunun üzerine maymun kardeşler hata yaptıklarını anlamış. Onlar kardeşlermiş ve hiç bir sebep onların arasını açmamalıymış. O günden sonra sudan sebeplerden dolayı hiç kavga etmemişler konuşarak bütün sorunlarını çözmüşler. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tembel Atın Masalı