Kahkaha Çiçeği Masalı

Kahkaha Çiçeği Masalı

Mayıs 5, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken. Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken. Az gittim uz gittim. Dere tepe düz gittim. Çayır çimen geçerek, lale sümbül biçerek; soğuk sular içerek. Ayla ayla bir güz gittim. Bir de dönüp ardıma baktım ki, ne göreyim? Gide-gide bir arpa boyu gitmemiş miyim? Natal – matal martaval, İşte size duyulmadık bir masal.
Uzak ülkelerin birinde gündüz kahkahaların duyulduğu insanların neşeli seslerinin her yanı kapladığı küçük bir köy varmış. Bu köyde herkes gülermiş. Bunun bir sebebi varmış tabi. Herkesin evinin önünde minik bahçelerini hem renklendiren hem de neşelendiren kahkaha çiçekleri bulunurmuş. Bu çiçekleri evlerinden dışarı adım atar atmaz gören köylüler güne neşeyle başlar gün boyu da gülümsemeleri yüzünden eksik olmazmış.

Günler böyle geçerken bir gün bu köye dışarıdan bir adam gelmiş. Bu adam elinde üç beş tane kap kacak onları satmak için uğraşırmış gün boyu. Fakat bu dışarıdan gelen adam bu köydekilerin sürekli gülmelerine bir anlam verememiş. Hatta bu durum onu sinirlendirmiş bile. Çünkü bu adam kendisiyle konuşmak isteyenlere karşı hep asık suratlı olurmuş. İnsanlar güldükçe siniri bozulan adam bu insanların mutlu olmasının sebebini bulmak istemiş ve onların izlemeye başlamış. Sabahları kalkar kalkmaz köydeki birkaç kişiyi takip ediyor ama bir türlü bu duruma anlam veremiyormuş.
Bir gün yine köye geldiğinde elinde malzemeleriyle kapı kapı dolaşırken bir adamın suratının asık olduğunu fark etmiş. Bu köyde böyle bir insana rastlamış olduğu için çok şaşırmış ve adamı takip etmeye başlamış. Adam çarşıda işlerini halledip evine dönmüş tabi bizim meraklı satıcı da arkasında. Adam bahçesinden içeri geçmiş, evine girmiş. Satıcı bir bakmış ki adamın bahçesi perişan halde. Diğer bütün evlerin bahçeleri çiçeklerle bezeliyken bu adamın bahçesinde bütün çiçeklerin ezilmiş olduğunu fark etmiş. Adamın üzüntüsünün bununla bağlantılı olacağını düşünen adam gitmiş kapıyı çalmış. Kapı açılmış, asık suratlı adam çıkmış kapıya. Bizim satıcı önce kendini tanıtmış sonra sormuş merak ettiğini. Asık suratlı adam başlamış anlatmaya: “Biz bu köyde bahçelerimize renk renk çiçekler dikeriz. Onlardan biri de bu kapının önlerine diktiğimiz kahkaha çiçeğidir. Kapıdan adım atıp onu gördük mü aklımıza gelir gülümsemek. Güne gülerek başlarız. Güne böyle başlayınca da günü öyle geçiririz. Herkes de böyle yapınca hep birlikte mutlu oluruz. Ama bizim evin köpeği dün kelebeklerin peşinde koşturuyorum diye ezmiş bütün çiçeklerimizi. Öyle olunca iki gündür gülemez oldum” demiş.

Kahkaha Çiçeği Masalı

Bunu duyan satıcı anlamış ki mutlu olmak için güne mutlu başlamak lazım. Ee tabi bunun içinde bir sebep bulmak lazım. Hemen gitmiş evine o da dikmiş bahçesine kahkaha çiçeği. Artık her sabah kalktığında bu çiçeği gören satıcı da gülümsemeyi unutmamış. O gülümsedikçe etrafındaki insanlar da öyle olmaya başlamış. Siz de çocuklar sabah kalktığınızda mutlu olmak için bir şey düşünebilirsiniz veya bir şey yapabilirsiniz ve böylece günü mutlu olarak bitirebilirsiniz. Hem siz gülerseniz etrafınızı da mutlu edersiniz. Çünkü unutmayalım ki mutluluk bulaşıcıdır.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Papatyanın Masalı

En güzel masallar için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂