Genç Tavşanın Hatası Masalı

Genç Tavşanın Hatası Masalı

Mart 22, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çok çeşit ağacın olduğu, yemyeşil çimlerin büyüdüğü, rengarenk kelebeklerin uçtuğu, masmavi gökyüzünün altında bir orman varmış. Bu ormanda bir çok hayvan yaşarmış. Bu hayvanlar arasında bir çok yaşlı bir kaplumbağa varmış. Ormanın en yaşlı olan kaplumbağası genelde bütün hayvanlara akıl verirmiş.

Günlerden bir gün yaşlı kaplumbağa ormanda dolaşmaya çıkmış. Normalde de yavaş yürüyen kaplumbağa yaşı gereği adeta sürünüyormuş. Ama yinede pes etmemiş çünkü ormanın temiz havasını içine çekmek ona çok iyi geliyormuş. O sıra yaprakların duruşuna, rüzgarın esişine dikkat etmiş ve bu kışın çok çetin geçeceğini düşünmüş. Yaşlı kaplumbağa bu konuda çok bilgiliymiş. Yolunun üzerinde gördüğü bütün hayvanları uyarmış. “Bakın gençler bu kış erzağınızı iyi ayarlayın, yakacağınızı depo edin” demiş. Bütün hayvanlar yaşlı kaplumbağanın dediğine kulak asmış ve o günden itibaren harıl harıl çalışmaya başlamışlar. Tabi ki aralarından kaplumbağa kulak asmayan hayvanlarda olmuş. O hayvanlardan bir tanesi de tavşanmış. Tavşan kış için hiç bir hazırlık yapmamış ve kış gelip çatmış. Bütün hayvanlar evlerinde sıcak sıcak oturup erzaklarını tüketirken tavşan çok üşüyor ve yiyecek yemek bulamıyormuş. İyicene üşüyüp acıkınca yaşlı kaplumbağa kulak asmadığı için çok pişman olmuş. Cesaretini toplayıp kaplumbağanın kapısını çalmış. Kaplumbağa “Buyur, genç tavşan” demiş. Tavşan “Bir kaç ay önce sizin dediğinizi dinlemedim ve çok pişman oldum. Siz çok haklıymışsınız. Bir daha asla büyüklerimin dediklerini kulak arkası etmeyeceğim. Lütfen bana yardım edin” demiş.

Genç Tavşanın Hatası Masalı

Yaşlı kaplumbağa tavşanın o haline çok üzülmüş ve onu evine almış. Bütün kışı beraber geçirmişler. Bahar geldiğinde bu sefer en çok çalışan genç tavşan olmuş. Yaptığı hatayı bir daha hiç yapmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tilki İle Leylek Masalı