İkiz Tavşanların Masalı

İkiz Tavşanların Masalı

Nisan 10, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan tavşan ailesi varmış. Bu tavşan ailesinin ikiz yavruları varmış. Yavruların isimleri Tatlı ve Şeker miş. Tatlı ve Şeker çok iyi anlaşan kardeşlermiş, günlerini oyun oynayarak, kitap okuyarak, sohbet ederek geçirirlermiş.

Günlerden bir gün anne tavşan, baba tavşandan pazara gidip meyve ve sebze almasını istemiş. Baba tavşan da ikizleri alıp yola koyulmuş. Yolda giderken, şarkılar söylemişler, eğlenmişler. Pazara girerken de “Tavşancıklar, lütfen ellerinizi bırakmayın ve yanımdan ayrılmayın. Pazarda kaybolma ihtimaliniz çok yüksek. Eğer kaybolursanız annenizin size öğrettikleri aklınıza gelsin” demiş. Tatlı ve Şeker “Tamam babacığım merak etme” demişler ve el ele tutuşup pazara girmişler. Baba tavşan tezgahları tek tek dolaşmaya başlamış, yavrularda arkasından yürüyormuş. Bir süre sonra pazar çok kalabalıklaşmış neredeyse ormandaki bütün hayvanlar alışverişe gelmiş. Tatlı ve Şeker babalarının arkasından ilerlerken rengarenk tokaların olduğu bir tezgah görmüşler ve tezgahın ışıltısına kapılıp tokaları incelemeye başlamışlar. İşleri bittiğinde arkalarını dönmüşler ama baba tavşanı görememişler. İkizler başlamışlar babalarını aramaya, ne kadar ararlarsa arasınlar bulamamışlar. İkizlerden Şeker, ağlamaya başlamış. Bunu gören yabancı bir at Şeker’in yanına gelip “Neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Şeker “Babamı kaybettik, bulamıyoruz” demiş. At “İsterseniz sizi babanıza götürebilirim” demiş. Tatlı hemen lafa girmiş “Teşekkür ederiz, tanımadığımız kişilerle bir yere gidemeyiz” demiş. At ısrar etmeye devam etmiş. O sırada yanlarından orman polisi zebra geçiyormuş. Yavruları ağlarken görünce “Ne oldu çocuklar neden ağlıyorsunuz?” diye sormuş.

İkiz Tavşanların Masalı

Tatlı ve Şeker yaşadıklarını anlatmış, at da hızla yanlarından uzaklaşmış. Polis zebra “Aferin çocuklar, yabancılarla bir yere gitmeniz doğru değil. Şimdi gidelim ve anons yaptıralım bu sayede baba tavşanı bulabiliriz” demiş ve yavrularla birlikte polis arabasına gitmişler. Polis “Yanımda kaybolan iki tavşan var, babalarını polis arabasının yanında bekliyoruz” diye anons etmiş. Kısa sürede baba tavşan polis arabasının yanına gitmiş. İkizler babasını görünce koşarak sarılmışlar. Çok korkan baba ve tavşanlar bir süre sarıldıktan sonra ikizler babalarından özür dilemişler. Baba tavşan onları hemen affetmiş çünkü yavruları için çok endişelenmiş. Polise teşekkür edip evlerine gitmişler. Bu yaşadıkları Tatlı ve Şeker’e ders olmuş bir daha kalabalık yerlerde babasının ve annesinin elini hiç bırakmamışlar.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Fifi'nin Arkadaşlarına Alışma Masalı