Güneş’in Hastalanma Masalı

Güneş’in Hastalanma Masalı

Aralık 26, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, zamanın birinde Dünya çok sıcakmış. Daha önce hiç bu kadar sıcak bir gün yaşanmamış. İnsanlar sıcaktan fenalaşmış, hayvanlar kaçacak yer aramaya başlamış hatta buzullar bile erimeye başlamış. Bu sıcaktan da en çok etkilenen hayvanlar buzullarda yaşayanlarmış. Çünkü Kutup ayısı, Penguen, Fok, Kutup sumrusu, Ren geyikleri ve daha bir çok hayvan sıcak havalara alışık değilmiş. İnsanlarda da durum aynıymış. Bu kadar sıcak havaları daha önce hiç yaşamamışlar ama bunun nedenini bir türlü bulamıyorlarmış. Bilim adamları, doktorlar, gök bilimciler ve daha bir çok kişi bu sıcaklığın sebebini aramaya başlamışlar.

Hayvanlar da aynı insanlar gibi bu sıcaklığın nedenini araştırıyormuş. Ama bu sıcaklıkta insanların parmağı olduğunu düşünüyorlarmış. Kutuplarda yaşayan hayvanlar arasında en bilge olan Kutup ayısını Güney’e diğer hayvanlarla ve insanlarla görüşmeye yollamışlar. Aynı şekilde insanlar arasından bir bilim kurulu kurulmuş ve hayvanlarla görüşmesine karar verilmiş. Belirlenen ortak alanda görüşmeler başlamış. Toplantıda bir kaç insan, kutup ayısı, aslan, balık, kuş ve yılan varmış. Toplantıya katılan hayvanların hepsi yaşadıkları bölgede ki hayvanları temsil etmek için gelmiş. Toplantı çok hararetli geçiyormuş. Bütün hayvanlar insanlardan şikayetçiymiş. İnsanlar da hata yaptıklarını, Dünya’nın sonunun geldiğini düşünüyorlarmış. Konuşma böyle sürüp gideren bir tartışma başlamış. Ama o an daha önce hiç duyulmayan bir ses duyulmuş. Toplantıda ki bütün canlılar sesin nereden geldiğini anlamaya çalışmışlar. “Buradayım, gökyüzünde” demiş bir ses. Hepsi kafasını kaldırmış ve bu sesin Ay’ dan geldiğini anlamışlar. Ay “Merhaba, beni hepiniz tanıyorsunuz. Size yardımcı olmak için geldim. Bu sıcaklıkla baş etmek istiyorsanız Güneş’i iyileştirmeniz lazım.” demiş. İnsanlardan biri “Güneş hasta mı?” diye sormuş. Ay “Evet hemde çok hasta. Ateşi yükseldi. Onun ateşinin yükselmesi Dünya’nın ısınmasına neden oluyor.” demiş. Kutup ayısı “Bu bir felaket! Eğer Güneş iyileşmezse buzullar eriyecek ve Kutuplar yok olacak” demiş. Ay “Evet, Dünyayı büyük bir felaket bekliyor! Hemen bir çözüm bulmazsanız Dünya’nın sonu çok yakın” demiş. Ay’ı dinleyen herkes şoktaymış. Çünkü bu hiç beklenmedik bir olaymış. Hemen toplantının seyrini değiştirip Güneş’in iyileşmesi üzerine konuşmaya başlamış. En sonunda bir ilaç yapılması kararına varılmış. Bunu da kuş sayesinde Ay’a ulaştırmaya ve onunda Güneş’e götürmesine karar verilmiş. Hemen işe başlamışlar. İlaç yapılmış ve Ay’a teslim edilmiş. Ay da hemen Güneş’e gitmiş ve ilacı içirmiş.

Güneş’in Hastalanma Masalı

Güneş bir kaç sat sonra kendine gelmiş ve hayat tekrar eski haline geri dönmüş. Ay olan biteni Güneş’e anlatmış. Güneş de ilacı yapan kurul ile konuşmak istemiş. Güneş “Öncelikle beni iyileştirdiğiniz için teşekkür ederim. Ama sizinle konuşmak istediğim bir konu var. Ateşimin yükselmesi, hastalanmam sizler yüzünden, özellikle de insanlar yüzünden. Daha dikkatli yaşamalı ve pis gazları atmosfere salmamanız gerek. Yaptığınız bir çok hata sonucunda ben hasta oldum ve Dünya da düzen değişti.” demiş. İnsanlar Güneş’e haklı olduğunu, bundan sonra daha dikkatli olacaklarını. Diğer insanlara da bu olanları anlatacağını söylemişler. Hayvanlar, insanlar ve Güneş vedalaşıp evlerine gitmişler. O günden sonra insanlar daha dikkatli olmuş, doğanın düzeni bozulmamış ve herkes mutlu mesut yaşamaya devam etmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaralanan Cesur'un Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.