Kurnaz Tilki ve Yemek Masalı

Kurnaz Tilki ve Yemek Masalı

Aralık 25, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde genç bir kız varmış. Bu genç kızın adı Bilge’imiş. Bilge, yemekler, tatlılar börekler yapmayı çok seviyormuş. Her gün mutfağında pişirdiği yemeklerin kokusu etrafa yayılır, herkesi hayran bırakırmış.

Günlerden bir gün Bilge yine mutfağa girmiş ve birbirinden güzel yemekler yapmış. Pasta, kek, börek, sebze yemekleri, et yemekleri yapmış ve kokular bütün insanları mest etmiş. Ama bu sefer kokular sadece insanlara değil evin arkasında ki ormanda yaşayan hayvanlara kadar gitmiş. Tilki, ayı ve zürafa bu kokulara dayanamamış ve kokunun geldiği yere kadar gitmişler. Evin önüne geldiklerinde kokunun o mutfaktan geldiğini anlamışlar. Ayı dayanamamış kapıyı çalmış ve Bilge kapıyı açmış. Karşısında tilki, ayı ve zürafayı gören Bilge çok şaşırmış. “Buyurun, ne istemiştiniz?” diye sormuş. Zürafa “Merhaba, rahatsız ettiğimiz için özür dileriz. Mutfağınızdan gelen kokular bizi buraya kadar getirdi.” demiş. Bilge gülümseyerek hayvanları içeri davet etmiş. Yaptığı yemeklerden tabaklar hazırlamış ve onlara ikram etmiş. Üç hayvanda tatlıların, yemeklerin tadına vara vara yemişler. Daha sonra Bilge ile vedalaşıp ormana geri dönmüşler. Ertesi gün genç kız yine yemekler yapmış, tilki, ayı ve zürafa tekrar gelmiş. Bilge onlara yine ikramlarda bulunmuş ve hayvanlar yemeklerini yeyip ormana geri dönmüşler. Bu olay günlerce böyle sürüp gitmiş. Bilge bu durumdan çok memnunmuş, hayvanları doyurmak, yemeklerini ikram etmek Bilge’yi çok mutlu ediyormuş. Bir süre sonra evine gelen tek hayvan tilki kalmış. Ayı ve zürafa gelmemeye başlamış. Çünkü kurnaz tilki ayı ve zürafaya artık Bilge’nin onları istemediğini sadece tilkiyi istediğini söylemiş. Ama durum böyle değilmiş. Bilge tilki ile böyle bir konuşma yapmamış. Bilge ayı ve zürafanın gelmediğini görünce tilki onların gelmek istemediğini söylemiş. Ama Bilge yine de zürafaya ve ayıya yemek gönderiyormuş.

Kurnaz Tilki ve Yemek Masalı

Bir sabah Bilge yemekleri çok erkenden hazırlamış ve bu sefer hayvanlara kendi götürmek istemiş. Ormana gittiğinde zürafayı ve ayıyı görmüş. Bilge onlara neden gelmediklerini sormuş. Ayı ve zürafada Bilge’ye “Sen bizi istemiyormuşsun, o yüzden gelmiyoruz” demişler. Bilge çok şaşırmış bunun doğru olmadığını söylemiş. Bilge tilkinin ona, zürafa ve ayının gelmek istemediğini söylemiş. Durum şimdi anlaşılmış tilki hepsine oyun oynamış. Bilge bu duruma çok üzülmüş ama tilkiye ders vermesi gerektiğini düşünmüş. Hemen eve gitmiş ve yemek hazırlamış ama bu sefer yemeklerini çok çirkin yapmış. Tilki her gün ki gibi gelmiş ve yemeklerden yemiş. Ama bu sefer ters giden bir şey varmış. Tilkinin karnı ağrımaya başlamış ve kıvranıyormuş. Bilge “Bak tilki kardeş, yalan söylemek çok kötüdür. Bütün yemekleri kendin yemek istediğin için zürafaya, ayıya ve bana yalan söyledin. Bundan sonra sana yemek yok” demiş. Tilki yaptığı hatanın şimdi farkına varmış ve çok pişman olmuş. Ayıdan, zürafadan ve Bilge’den özür dilemiş. Masalda burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Korkak At Hera'nın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.