Hasta Olan Buse’nin Masalı

Hasta Olan Buse’nin Masalı

Ocak 8, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Buse adında sevimli bir kız çocuğu varmış. Bu sevimli kız hiç sağlıklı beslenmez sürekli abur cubur yermiş. Sağlıklı olan besinleri yemek hiç istemezmiş. Süt, peynir, meyve, ayran, yoğurt gibi sağlıklı besinleri ağzına sürmezmiş. Annesi ve babası Buse’ye bunun doğru olmadığını, sağlıklı besinleri mutlaka yemesi gerektiğini söylemişler. Ama Buse onları hiç dinlemezmiş.

Günlerden bir gün Buse hastalanmış, annesi onun için sağlıklı besinler hazırlamış. Ilık bir süt yapmış, ıhlamur yapmış ama Buse hiçbirini içmemiş. En sonunda güzel bir meyve tabağı hazırlamış ama Buse meyveleri yememek için uykuya dalmış. Rüyasında elma, muz, portakal, süt ve yoğurt girmiş. Elma başlamış konuşmaya “Öncelikle geçmiş olsun Buse. Bizim gibi sağlıklı besinler tüketmediğin için hastalandın.” demiş. Muz ve portakalda elmanın söylediklerine hak vermiş. Yoğurt hemen sözü almış “Süt ürünlerinden aldığın vitaminler boyunun uzamasında, kemik gelişiminde çok etkili sevgili Buse. Mutlaka günde bir süt ürünü yemelisin. Böylelikle hastalanmazsın da” demiş. Buse meyvelerin, sebzelerin, süt ürünlerinin konuşmasını dinleyince annesinin ne kadar doğru söylediğini anlamış. Buse “Bugüne kadar sizi yemediğim için çok pişmanım arkadaşlar. Söz veriyorum uyandığımda hemen sizlerden yiyeceğim” demiş.

Hasta Olan Buse’nin Masalı

Bir süre sonra uykusundan uyanan Buse, annesinin getirdiği meyve tabağında ki bütün meyveleri yemiş. Annesine seslenerek “Anneciğim bana ılık süt getirir misin?” demiş. Annesi ılık sütü hazırlayıp Buse’nin odasına götürdüğünde meyve tabağının bittiğini görünce çok şaşırmış. “Kızım aferin sana meyvelerini yemişsin” demiş. Buse de “Anneciğim rüya gördüm ve rüyamda meyvelerle, sütle, yoğurtla konuştum. Onlar da senin söylediklerinin aynısını söyledi. Bende artık hepsini yemeğe karar verdim” demiş. Annesi kızının söylediklerine çok sevinmiş. Buse de o günden itibaren sağlıklı beslenmeye başlamış bu sayede çok sık hasta olmamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Ezo ve Doğa Sevgisinin Hikayesi