Hayatı Keşfeden Civciv Masalı

Hayatı Keşfeden Civciv Masalı

Ekim 9, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yumurtadan yeni çıkan minik bir civciv varmış. Bu civcive ailesi “Sarışın” ismini vermiş. Sarışın, dünyaya gözlerini açar açmaz meraklanmaya başlamış. Dikkatlice etrafını izlemeye, yağan yağmuru seyretmeye başlamış.

Sarışın, etrafını izlerken abisi “Çok güzel bir sonbahar ayında doğdun, bu ayın adı Ekim. Yağmurun toprağa düşmesiyle her yer mis gibi kokar, yeni sebzeler büyür, bütün ormanda dingin bir hayat başlar” demiş. Sarışın, abisinin ağzından çıkan her sözü dikkatlice dinlemiş, abisinden öğreneceği çok şey olduğunu o an anlamış. İki kardeş birlikte dolaşmaya başlamışlar. Kelebeklerle dans etmişler, solucanları kovalamışlar, nehre gidip su içmişler. Yorulduklarında evlerinin önüne gelip çime uzanmışlar ve gökyüzündeki bulutlardan şekiller çıkarmışlar. O anda Sarışın’ın dikkatini uçan bir kuş çekmiş. “Abi, bu gökyüzünde ki şeyin adı ne?” diye sormuş. Abisi “O bir kuş kardeşim, bizim gibi kanatlı bir hayvan. Genellikle uçar ama arada bizim gibi çimlerde gezer, dallarda yürür” demiş. Sarışın “Peki biz de onun gibi uçabilir miyiz? Lütfen bana uçmayı öğret” demiş. “Biz onun kadar yükseklerde uçamayız kardeşim ama biraz olsun havalana biliriz. Biraz daha büyüdüğünde, kanatların kuvvetlendiğinde sana uçmayı öğretirim. Söz” demiş. Sarışın çok sevinmiş ve abisine kocaman sarılmış. İki kardeş tekrardan gökyüzünü izlemeye devam etmiş.

Hayatı Keşfeden Civciv Masalı

Aradan haftalar geçmiş ve sarışın kocaman bir tavuk olmuş. Sonunda beklediği gün gelmiş ve abisi ona uçmayı öğretmiş. Kuşlar kadar yükselemese de, Sarışın artık Sarışın havalanabiliyor, özgürlüğün tadını çıkarıyormuş. Küçük civciv büyüdükten sonrada hayatının her anının tadını çıkartmış ve küçük şeylerle de mutlu olunabileceğini çevresinde ki herkese anlatmış. Masal da burada bitmiş.

Kısa Masal okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Mektubu Kaybeden Köpek